SPOTKANIE Z OKAZJI DNIA KOBIET
„Piękno kobiety nie przejawia się w ubraniach które nosi, w jej figurze, lub sposobie w jaki układa włosy. Piękno kobiety musi być widoczne w oczach, ponieważ są one drzwiami do jej serca – miejsca gdzie mieszka miłość". (Audrey Hepburn)
Dnia 8.03.2022 w Sali Starostwa Powiatowego miało miejsce spotkanie pań z UTW Ostrzeszów (85 pań)
Uroczystość rozpoczęła prezes Małgorzata Łuczak witając gości: starostę Lecha Janickiego, wiceburmistrz Barbarę Gmerek, panią prelegent Natalię Calik oraz honorową prezes UTW Janinę Tarchalską. Goście w osobach pana Lecha Janickiego i pani Barbary Gmerek złożyli wszystkim paniom serdeczne życzenia, podkreślając sytuację Polski, kiedy Ukraina walczy a kobiety z dziećmi uciekają do nas, do Polski, gdzie znajdują pomoc i opiekę.
Mimo trudnej sytuacji (bo jest Covid i wojna obok nas) udało się słuchaczom UTW świętować Dzień Kobiet przy muzyce na żywo, którą zorganizował przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Mieczysław Mądry. Było małe co nieco na słodko, kawa-herbata, a także śpiew i dowcipy, serdeczności też nie zabrakło i pytań - kiedy następne spotkanie w tak licznym gronie. Widać w oczach kobiet potrzebę spojrzenia na siebie twarzą w twarz. Nie zabrakło też prasy tj. „Czasu Ostrzeszowskiego (p. Krzysztof Juszczak)
Teresa Wojtasik
PRELEKCJA
Pani prelegent Natalia Calik mówiła o roli kobiet, ich emocjach, o miłości, która ma wpływ na nasze codzienne życie. I o tym, że ta chwila spotkania jest odskocznią od smutnej rzeczywistości… od śmierci, łez, barbarzyństwa i od niepewności jutrzejszego dnia ukraińskich kobiet ale i nas, gdyż boimy się o los naszych rodzin, dzieci i naszej Ojczyzny – Polski.
My tu na chwilę mamy inny świat, ale za chwilę wrócimy do tych rozmów, pomocy, zmartwień. W momentach takich jak ten, dotykaja nas takie niepokoje, nie liczy się wczoraj, jest tylko ten moment, jest tylko ta chwila … esencja życia. My tu mieliśmy swoją chwilę i tą chwilę dobrej energii chciałybyśmy dać kobietom na Ukrainie, choć ziarenko dobrej energii i wiary w lepsze jutro.
„Melodia nadziei wciąż gra i ciągle grać chce… Unieś swe serce i pozwól na ukojenie”.
Nikt nie obiecywał , że będzie tylko ładnie i miło. Musimy nauczyć się stawić czoła nawet sytuacjom, które nas przerażają i przerastają. Zawsze stoimy w cieniu emocji, niekoniecznie pozytywnych i w cieniu sytuacji, którym musimy sprostać. Nie traćmy nadziei, choć łza w oku - bo nie wszystko jest złe i straszne.
Ostrzeszów, dnia 8.03.2022 Teresa Wojtasik
RELACJA Z WYKŁADU
W piątek , 11 o2 22, w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie odbyły się wykład i warsztaty edukacyjno-integracyjne, przeprowadzone przez Panią Katarzynę Bednarz. W miłej atmosferze, w pogodnym nastroju Panie z UTW miały możliwość wysłuchania i doświadczenia na własnej skórze kojącego działania prezentowanych kosmetyków. A także, jak w profesjonalny sposób zadbać o urodę. Czas dla Siebie ...
GadajMY - relacja z wykładu
W dniu 4.02. br. miał miejsce kolejny wykład dla słuchaczy i przyjaciół naszej uczelni. Tym razem była to "Komunikacja międzyludzka - GadajMY". Rzecz w tym, że zwykle rozmawiamy za mało albo wcale. Lubimy też obrażać rozmówcę, często odrzucamy jego rację kierując się stereotypami.
A tak niewiele trzeba, by umieć się komunikować. Czynniki, które utrudniają komunikację to najczęściej: brak zaufania, brak asertywności, brak tolerancji.
Niekiedy wystarczy usunąć słowo "problem" a zastąpić słowem "wyzwanie". Rozmawiająć pamiętajmy o szacunku dla rozmówcy, mówieniu otwarcie ale bez przesady i emocji, szanujmy wzajemne granice i nie oceniajmy.
Nie zapominajmy, że komunikacja to umiejętność, której można się nauczyć na każdym etapie życia. Podobnie jak z jazdą na rowerze itp.
Ten piękny wykład zawdzięczamy dwom uczennicom z naszego L.O.: Jagodzie Andrzejewskiej i Julii Wiśniewskiej, w ramach projektu społecznego "GadajMY". Gadajmy, nie bądźmy sobie obcy.
Dziękujemy edukatorom młodzieży tj. Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie za naukę kultury słowa i umiejętności przekazu.
Pani prezes Malgorzata Łuczak oraz zarząd UTW mają nadzieję na dalszą współpracę w ramach projektów czy pomysłów łączących pokolenia
W imieniu Zarządu - Teresa Wojtasik
RELACJA Z WYKŁADU
INFORMACJE
W dniu 19 lutego 2021 r.odbyło się spotkanie Zarządu UTW z Radą Słuchaczy.
Tematem spotkania była rezygnacja dotychczasowej przewodniczącej Rady Słuchaczy , kol. Mieczysławy Pierzchalskiej , z pełnionej funkcji . Obowiązki nowej Przewodniczącej Rady Słuchaczy przejęła kol. mgr Anna KARPINA.
Kol. M.Pierzchalskiej serdecznie dziękujemy za przewodniczenie Radzie Słuchaczy, życzymy dużo zdrowia i sił do pracy na pozostałych funkcjach w UTW.
ZARZĄD I RADA SŁUCHACZY UTW
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
W dniach od 04.09 do 11.09.2020r. 41-osobowa grupa słuchaczy UTW i nie tylko, przebywała w Ośrodku Wypoczynkowym "Saint Holiday" w Mielnie, w ramach wczasów.
Wszystkich uczestników zachwyciło morze, różne każdego dnia z rozśpiwanymi mewami na plaży i nad naszymi głowami.
Wielu z nas było w okolicznych miejscowościach, np.: w Serbinowie z piękną promenadą , czy w Gąskach z latarnią morską itp.
Byliśmy w Ogrodach Hortulus w Dobrzycy, które mają już 25 lat. Zwiedziliśmy tam ogrody: japoński, francuski, biały, światła, cienia, świerkowy las czy purpurowy i ognia a także zapachowy i wodny. Było ich około 30, m.in. niebiesko-.zólty, zakątek brzozowy i ogród Antonio Gaudiego, różany itd. Byliśmy zachwyceni i nasyceni pięknem drzew, krzewów i pięknie pachnących kwiatów.
Ponadto w grupach i pojedyńczo chłoneliśmy morskie powietrze i jod - szczepionkę zdrowia.
Propozycji i możliwości było wiele, było w czym wybierać, ale Covid nie zachęcał a rozsądek często mówił NIE.
Z tego co zwiedziliśmy, zobaczyliśmy, jesteśmy zadowoleni i polecamy tę formę wypoczynku wszystkim, którzy kochają morze, jego piękno i wszelkie walory z zachodami słońca.
Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna, którzy nam zaufali. Nie byliśmy głodni ani znużeni czy zmęczeni. Było edukacujnie, integracyjnie, atrakcyjnie z zachwytem i z humorem. Widać było , jak brakuje integracji i jak człowiek człowieka smakuje.
Do zobaczenia na innych szlakach i formach wypoczynku.
P I Ę K N I E D Z I Ę K U J E M Y !!!!
ZARZĄD UTW w Ostrzeszowie
/////////////////////////////////////////////////
30 czerwca 2020 r. Zarząd zorganizował dla 80 słuchaczy „Powitanie lata” w plenerze na strzelnicy ostrzeszowskiej.
Dziękujemy gospodarzowi obiektu.
Oprawą muzyczną zajął się nasz słuchacz Henryk Gajewski, który stanął na wysokości zadania – dziękujemy.
Humory wszystkim dopisywały, apetyt też, a wszystko w pięknych okolicach przyrody, w szumie drzew, w śpiewie ptaków i pięknej zieleni.
Dziękujemy wszystkim za 4 godziny bycia razem, w zabawie, w uśmiechu.
Pamiętajmy: ” Kto wesół, ten długo żyje” –
W. Szekspir.
Teresa Wojtasik
Foto-galeria
///////////////////////////////////////////////////////
W dniu 17 czerwca 2020 w sali Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie odbyła się uroczystość zakończenia roku akademickiego 1919/20 UTW. Wiadomo, że z racji panujących obostrzeń związanych z epidemią, była ograniczona ilość uczestników.
Uroczystość rozpoczęła prezes UTW Małgorzata Łuczak witając zaproszonych gości i wszystkich zgromadzonych na sali:
- honorową prezes p. Janinę Tarchalską,
- burmistrza Miasta i Gminy w Ostrzeszowie Pana Patryka Jędrowiaka,
- Starostę Powiatu Ostrzeszowskiego P. Lecha Janickiego,
- Przewodniczącą Koła Emerytów i Rencistów powiatu Ostrzeszowskiego Panią Wiktorię Mak i wszystkich zgromadzonych na sali.
Uczciliśmy minutą ciszy słuchaczy, którzy odeszli od nas w tym roku akademickim.
Prezes Małgorzata Łuczak odczytała sprawozdanie z działalności Zarządu UTW z roku akadem.2019/20 oraz kalendarium szczegółowych działań.
Pani Prezes podziękowała opiekunom sekcji oraz studentom pomagającym Zarządowi w organizacji imprez, prowadzeniu kroniki oraz strony internetowej.
Następnie zajęli głos zaproszeni goście dziękując słuchaczom za całoroczną pracę, życząc miłego wypoczynku, udanych wakacji i wręczając kwiaty na ręce Pani Prezes. Było też małe co nieco, czyli na słodko i śpiewnie wraz z zespołem „Jesienne róże”, który umilał nam nasze spotkanie.
Na zakończenie spotkania zostały podane komunikaty o dalszej działalności UTW.
Małgorzata ŁUCZAK
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
W dniu 28 lutego 2020 r. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrzeszowie wysłuchali wykładu na temat „ Osobą człowiek staje się w dialogu z drugim/ innym”, który wygłosił prof. dr hab. Maciej Manikowski, filozof i teolog z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, ostrzeszowianin, absolwent naszego Liceum Ogólnokształcącego.
Na początku wykładowca nawiązał do myśli filozoficznej Martina Heideggera, który uznał, że technika zmniejszyła odległości między ludźmi, ale nie stworzyła bliskości. Człowiek w swoim myśleniu często skupia się raczej na budowaniu pojęć, idei, a drugi – inny zostaje uprzedmiotowiony, wpisany w odpowiednie tryby, w których tkwi. Profesor skierował uwagę słuchaczy na filozofię dialogu, która stara się odzyskać antropologię. Wspomniał także, że człowieka określają trzy dziedziny: biologia, psychologia i socjologia. Najważniejsze jednak jest aby zadać sobie pytanie: kim jest dla nas drugi człowiek? Często traktujemy go jak wroga, bo nic o nim nie wiemy. Musimy się od niego zdystansować, spojrzeć na niego z innej perspektywy, dostrzec, że on jest taki jak my.
Wykładowca podkreślił , że najważniejsze to wejść z drugim człowiekiem w relację. Płaszczyzny relacji to: nasza otwartość, brak uprzedzeń, system wartości, który posiadamy oraz wyjście naprzeciw. Ta relacja powoduje zmianę w myśleniu, że bez „ty” nie ma „ja”. Człowiek musi wyjść do drugiego, bo z nim właśnie buduje siebie. Człowiek staje się osobą tylko w relacji z drugim, chociaż innym, bo każdy ma w sobie niepowtarzalność. Bez zmiany naszego myślenia o drugim człowieku nie zrozumiemy siebie. Profesor w swoim wykładzie nawiązywał do myśli różnych filozofów, przykładów z literatury i filmu. W sposób jasny i klarowny przedstawił podstawy dialogu między ludźmi.
Licznie zgromadzeni słuchacze w wielkim skupieniu wysłuchali wykładu, bo temat był bardzo aktualny i niezwykle ważny. Nie można wznosić murów, należy budować mosty i pozbyć się nastawienia, że drugi jest naszym przeciwnikiem. Bo przecież relację człowiek – człowiek charakteryzuje związek dialogiczny - więc po prostu - rozmawiajmy.
Krystyna Pilarczyk.
foto-galeria
/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
"Sztuka jest pośredniczką w wypowiadaniu niewypowiedzianego” – J.W.Goethe
10-lecie Sekcji Plastycznej UTW.
W dniu 22.02.br. razem z młodymi zdolnymi artystami z Pracowni Plastycznej OCK z okazji 20-lecia jej istnienia, świętowali tez seniorzy z UTW w ramach 10-lecia Sekcji Plastycznej.
Trzeba przypomnieć, że inicjatorką powstania tej sekcji UTW była Pani Janina TARCHALSKA – 12-letni prezes tej uczelni, a instruktorem sekcji od początku jest Pani Elżbieta LUBIŃSKA.
Jest to mała kameralna grupa ludzi kochających piękno przyrody, architekturę „swojej małej ojczyzny „ ,z wrażliwością w sercach.
Obecnie swoje marzenia na płótno przelewają: M. Grochowina, S. Kramarczyk. S. Krowicka, D. Sokołowska, M. Staniszewska, K. Szlafke ( opiekun grupy z ramienia UTW), N. Śliwińska, K. Wojtasik.
W tej grupie była też koleżanka, ŚP. Cz. Cwojdzińska, która została w serach słuchaczy UTW.
Zarząd UTW postanowił przedłużyć jubileusz 10-lecia o kilka dni, spotykając się z tej okazji w Klubie Senior+BRATEK 25 lutego br. z grupą „artystów”, by powspominać początki ich działań i zapytać każdego z osobna: skąd ta pasja?, czy to marzenie z dzieciństwa?, czy dojrzała decyzja w starszym wieku?
Wznosząc toast i smakując jubileuszowego torta, wspomnieniom nie było końca.
Prezes Małgorzata ŁUCZAK życzyła naszym artystom kolejnych pięknych jubileuszy i żeby nie zatracili tego światła piękna jakie noszą w sobie. Bo chodzi o to, „by uchwycić nieprzemijające w tym, co przemija” wg Vincenta van Gogha.
W imieniu słuchaczy UTW gratulujemy pięknej pasji.
Teresa Wojtasik
foto-galeria sekcji plast.
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////
MIŁOŚĆ DODAJE OTUCHY JAK PROMIEŃ SŁOŃCA PO DESZCZU” – W.SZEKSPIR
WALENTYNKI w UTW
14 lutego br. w sali UM i Gm. miało miejsce spotkanie WALENTYNKOWE słuchaczy UTW (60 0sób).
Życzenia złożyła prezes Małgorzata ŁUCZAK, życząc wszystkim dużo miłości do siebie nawzajem, rodziny, przyjaciół, wnuków, przyrody, itp.
Na akordeonie przygrywała nam kol. Miecia Piotrowska będąc jednocześnie bawiącą nas i śpiewającą piosenki o miłości w różnych jej odcieniach. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze z piosenką na ustach i poezją znanych i lubianych poetów: B. Leśmiana, H. Poświatowskiej, M. Jasnorzewsiej-Pawlikowskiej, ks. H.Twardowskiego.
Był toast „za miłość”, coś na słodko. Jednym słowem: śpiewnie , z humorem i z nadzieją, że „miłość potrafi znaleźć drogę tam, gdzie nie ma nawet ściezki” – wg Eurypidesa.
Dziękujemy wszystkim, którzy w tym dniu zechcieli być z nami.
W imieniu Zarządu – Teresa Wojtasik
foto-galeria
/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
W dniu 24.01.2020r gościliśmy słuchaczy UTW ze Słupeckiego.Pokazaliśmy im piękne zakątki naszego miasta..Wybór był trudny, bo czasu było niewiele.Wybór padł na Klasztor Sióstr Nazaretanek,Muzeum Regionalne im. WŁ.Golusa, Basztę, I Farę. Wydawałoby się, że Ostrzeszów niby nie duże wielkopolskie miasteczko, to w rzeczywistości pełne historycznych miejsc. Po naszej małej ojczyżnie, gości oprowadzali: Siostra Zakonna, P. Mirosława Rzepecka i Proboszcz Fary. Serdecznie dziękujemy naszym przewodnikom.
Prezes UTW. Małgorzata Łuczak.
Foto-galeria
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Pięknie dziękujemy, za gościnę w Ostrzeszowie, słodkości, stworzenie atmosfery, wszechstronną pomoc oraz piękny prezent.
Zapraszamy do rewizyty, mamy nadzieję, że do tego czasu będziemy już w nowej siedzibie.
W załączeniu przesyłam kilka fotek na pamiątkę.
Pozdrawiam
Prezes Słupskiego UTW Bronisław Kawa
FOTO: galeria
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrzeszowie kłania się swoim sympatykom i przyjaciołom oraz słuchaczom W Nowym 2020 Roku życząc dobrego, bogatego w zdrowie i wiedzę roku.
Tak powitała wszystkich Małgorzata ŁUCZAK – Prezes UTW.
To nasz piąty wykład ( 10 styczeń br.)w roku akademickim 2019/2020. Edukowaliśmy historycznie i prawniczo a teraz zdrowotnie, pt.: „ Jelita, to twój drugi mózg – jak o nie zadbać”
Aby zachować nasze jelita w dobrej kondycji, należy pamiętać aby być dalej od negatywnych emocji, stresu, które nie służą jelitom. Nie jedzmy też emocjonalnie słodyczy, jelita tego nie znoszą.
Pamiętajmy, że wszechobecny strach, gniew i smutek odbijają się niekorzystnie na pracy naszych jelit, np. gniew to intensywniejsza praca żołądka. Neuroprzekaźniki przenoszą te emocje do naszego mózgu, zatem nie czujemy się komfortowo.
Robiąc zakupy czytajmy etykiety, wybierajmy produkty niekoniecznie tańsze, skupmy się na produktach o mniejszej szkodliwości.
Nie żałujmy sobie owoców, warzyw – źródło cennego błonnika.
Żyjemy w zatrutym i wciąż zatruwanym środowisku, zatem potrzebujemy „wymiatacza” jelit czyli błonnika, który syci, ale nie tuczy – skarb dla odchudzających się osób. Na podłożu błonnikowym rozwija się korzystna flora bakteryjna produkująca witaminy z grupy B itp.
Aby utrzymać florę bakteryjną w dobrej formie, nie żałujmy sobie zsiadłego mleka, maślanki, naturalnego kefiru, kwaszonej kapusty, żurku czy zakwasu buraczanego, to niezastąpione probiotyki.
Należy pamiętać, że coraz mniej mamy miejsc do uprawiania roślin. Ziemia jest wyjałowiona, nie mamy ogródków jak kiedyś 20-30 lat temu, gdzie rosła zdrowa marchew, którą mogliśmy otrzeć i zjeść, podobnie było z owocami prosto z drzewa – bez chemii.
Dlatego chroniąc nasze jelita należy korzystać również z suplementacji, diet, i tak: Chlorofil w płynie – oczyszcza nasz organizm i odżywia komórki, a błonnik mający włókna rozpuszczalne oczyszcza naszą wątrobę i dobrze sobie radzi z cholesterolem. Włókna nierozpuszczalne błonnika czyszczą nasze jelita.
Reasumując , błonnik wchłania wodę, więc powoduje pęcznienie resztek pokarmowych, a to przyśpiesza naturalny odruch. Musimy pamiętać, że mieszkańcy naszych jelit – bakterie, których mamy miliony, ważą od 1,5 - 2 kg – mogą być naszymi wrogami lub przyjaciółmi ze względu na ich wkład jakościowy oraz na to, jak o nie dbamy.
Słuchając wykładu trenerów szkolenia w zakresie zdrowego stylu życia w prawie ok.100 osób, otarliśmy się o wiele pojęć i sposobów jak dbać o zdrowie jelit. Jedno jest pewne – jestem tym co jem, co wchłaniam, a to co mam w jelitach wpływa również na mój mózg, moją psychikę.
Pięknie dziękujemy naszym prelegentom - p. mgr Katarzynie Duńskiej i Zbigniewowi Mamysowi, a naszym słuchaczom i sympatykom mówimy do zobaczenia 28 lutego br. na kolejnym wykładzie.
Teresa Wojtasik
FOTO - Galeria
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
W dniu 10 grudnia 2019r. , w restauracji „KATRINA”, zostało zorganizowane „Spotkanie Wigilijne” słuchaczy Uniwersytetu III Wieku.
W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście w osobach: Burmistrza M i Gm. Ostrzeszów p. P. Jędrowiaka, Wicestarosty Powiatu p. A. Mickiewicza, dyr. PCPR p. B. Powąski , przew. PKEiR p. W. Mak.
Na wstępie Prezes UTW p. M. Łuczak przywitała przybyłych gości i słuchaczy i zaprosiła do wspólnej wieczerzy wigilijnej. Podano przepyszny barszczyk z pasztecikiem, kapustę z grochem, rybę i pierogi.
Chór „Jesienne róże” zaśpiewał kilka kolęd i pastorałek. Wszyscy zgromadzeni również zaśpiewali kilka kolęd.
Uroczystość przebiegła w miłej, sympatycznej atmosferze.
Wszystkim słuchaczom serdecznie dziękujemy za przybycie i miłą atmosferę spotkania.
Zarząd UTW
FOTO-galeria
/////////////////////////////////////////////////
Dzisiaj, tj. 29 listopada br. studenci UTW wysłuchali wykładu na temat PRAWA SPADKOWEGO (sporządzanie testamentu).
Wykładowcą był dr nauk prawniczych p. Maciej Kowalczyk wraz z żoną Aleksandrą, która 13 grudnia na wykładzie przedstawi nam temat:"POSTĘPOWANIE SPADKOWE".
Serdecznie dziękujemy za przybycie i przedstawienie nam ciekawych i szczegółowych informacji w tym zakresie.
Sekretarz: Krystyn Kozłowska
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Dnia 15 listopada 2019 r w sali Starostwa Powiatowego odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku za rok akademicki 2018/2019.
1. Gości powitała i przedstawiła program posiedzenia, Prezes UTW- Małgorzata Łuczak.
2. Zespół UTW- Jesienne Róże zaśpiewał dwie piosenki.
3. Jednym z ważnych punktów obrad , było przedstawienie sprawozdania finansowego za miniony rok akademicki, zawierający podstawowe informacje o rocznej działalności Stowarzyszenia.
4. Pani Prezes przedstawiła sprawozdanie z działalności UTW.
5. Kolejnym punktem programu, był krótki wykład kol. Anny Karpiny na temat : Psycho-edukacji.
6. Przewodnicząca Rady Słuchaczy – Mieczysława Pierzchalska przedstawiła sprawozdanie z działalności Rady.
7. Kolejno osoby opiekujące się sekcjami, składały sprawozdania z działalności swoich sekcji, a mamy ich aż 22.
8. Mieczysław Mądry przedstawił sprawozdanie Komisji Rewizyjnej
9. Edward Stempniewicz oświadczył, że nie wpłynęły żadne skargi do Sądu Koleżeńskiego.
10. W wolnych głosach padła propozycja, aby wszystkie sekcje otrzymały dofinansowanie z UTW do swojej działalności.
11. Podjęto uchwały dotyczące przyjęcia sprawozdania za rok akad. 2018/19 oraz przyjęcia sprawozdania Komisji Rewizyjnej.
12. Na koniec podano bieżące komunikaty.
Na tym zebranie zakończono
Sekretarz – Krystyna Kozłowska
foto-galeria
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
"SENIORALIA" WIERUSZÓW
W piątek 8 listopada br. odbyły się już po raz piąty Senioralia Regionu Wieruszowskiego. Nasze UTW z Ostrzeszowa wzorem lat ubiegłych, został również zaproszony na uroczystość, z czego się bardzo cieszymy.
Senioralia są okazją do prezentacji twórczości i dorobku osób starszych w różnych dziedzinach, a także formą integracji ,nawiązywania znajomości, przyjaźni i wymiany doświadczeń.
Na scenie z naszego Uniwersytetu zaprezentowały się następujące grupy:
- Zespół "Jesienne Róże", który zaśpiewał 3 piosenki,
- Zespół Teatralny, który przedstawił scenkę z filmu "Noce i Dnie" oraz fragment poematu "Pana Tadeusza"
- Zespół Taneczny" Roztańczone", który zatańczył walca Barbary z filmu "Noce i Dni oraz poloneza z filmu "Pan Tadeusz.",
- Sekcja Rękodzieła, która jak zwykle zaskoczyła pomysłami i starannością wykonania różnych przedmiotów'
- Sekcja Plastyczna -przedstawiła obrazy namalowane różnymi technikami-wszystkie piękne.
Gwiazdą przeglądu był kabaret MASZTALSCY, który rozbawił do łez całą publiczność.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za trud i wysiłek włożony w przygotowania do występów,za ekspozycje prac plastycznych i rękodzieła a p. Stanisławowi za wykonanie zdjęć.
Sekretarz
Krystyna Kozłowska
Foto-galeria
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
W piątek 25. 10. br. Słuchacze UTW miło spędzili czas na Międzynarodowych Targach Poznańskich, biorąc udział w rozmaitych wydarzeniach, jakie obfitowała jubileuszowa X edycja targów ViVa Senior 2019. Po uroczystym powitaniu, rozstrzygnięty został konkurs ViVa Wielkopolski Senior.
Cieszymy się i jesteśmy zaszczyceni że nasza koleżanka Maria Stajszczyk, została laureatką tego właśnie konkursu, organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego za ponadprzeciętną postawę na rzecz seniorów, realizowaną w wielkopolskich społecznościach lokalnych. Składamy serdeczne gratulacje
Targi były podzielone na 4 bloki tematyczne
- aktywność-zagadnienia związane z turystyką, sanatoria i uzdrowiska ,kluby seniora, hotele i pensjonaty, uroda i styl, sport i rekreacja
- zdrowie-prezentacja produktów i usług dostosowanych do potrzeb seniora- produkty prozdrowotne, środki pielęgnacyjne, rehabilitacja, zdrowa żywność, placówki lecznicze
- wiedza- część poświęcona edukacji i rozwojowi, UTW, szkoły językowe, komunikacja i nowe media, finanse i ubezpieczenia
- otoczenie-temat bezpiecznego domu i spraw związanych z pomocą w życiu codziennym, miejskie domy pomocy społ., placówki opiekuńcze, domy seniora.
Uczestnicy targów mieli m. in. możliwość przygotowania sadzonek z liści różnych roślin, poznawali różne gatunki roślin zielarskich i spróbowali oryginalnej brazylijskiej kawy
W strefie sportowo-tanecznej goście mogli uczestniczyć w zajęciach gimnastycznych, obejrzeć pokaz zumby i tańca.
Na koniec odbył się koncert obdarzonej niezwykłą silą wyrazu i czarującą osobowością G Brodzińskiej. Zaśpiewała utwory ze światowego repertuaru oraz polskie piosenki lat 20-tych i 30-tych
Dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczki za punktualność, zdyscyplinowanie i dobry humor.
Sekretarz UTW
Krystyna Kozlowska
Foto:galeria
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
18 października 2019 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego odbyła się inauguracja roku akademickiego 2019/2020 STOWARZYSZENIA UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU. Na początku zabrzmiała pieśń Gaudeamus igitur w wykonaniu Chóru 50+, po czym Prezes UTW Małgorzata Łuczak powitała zaproszonych gości i licznie zgromadzonych słuchaczy. Po części oficjalnej, nastąpiło uroczyste ślubowanie 13 nowo przyjętych kandydatów, którzy otrzymali z rąk burmistrza legitymacje studenckie. Podczas inauguracji przedstawiony został program nowego roku akademickiego. Spośród zaproszonych gości, głos zabrali : Burmistrz UMiG P. Patryk Jędrowiak, Starosta Powiatu Lech Janicki, przedstawiciel PWSZ w Kaliszu P. Zbyszko Szmaj oraz Prezes PZER i I P . Wiktoria Mak. Goście składali najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich Słuchaczy UTW oraz podziękowania za zaangażowanie w życie publiczne, społeczne i kulturalne.
Teresa Wojtasik przedstawiła 22 sekcje zainteresowań i osoby prowadzące lub opiekujące się sekcjami. Zespół JESIENNE RÓŻE zaśpiewałał 3 piosenki o tematyce powstańczej, które nawiązywały do tematu wykładu.
Wykład inauguracyjny prowadziła P. Aneta Franc- autorka książek o Powstaniu Wielkopolskim: "Wojna nie była kobietą", "Skromni bohaterowie"," Czas młodości, czasem wojny". Na koniec inauguracyjnego spotkania przekazane zostaly bieżące komunikaty.
Dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie, złożone życzenia i kwiaty, a naszym Słuchaczom za uśmiech, ciepłe słowa i liczny udział w uroczystości.
Sekretarz
Krystyna Kozłowska
foto- galeria
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
rok akademicki 1918/19
Dnia 24 września br. przy słonecznej pogodzie słuchacze UTW żegnali lato.
Spotkanie odbyło się na Strzelnicy, gdzie przy muzyce i tańcach, humory dopisywały.
Dziękujemy Bractwu Kurkowemu, a szczególnie P. Romanowi za udostępnienie obiektu
Sekretarz UTW
Krystyna Kozłowska
Foto galeria
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////
W piątek 20.09.br.odbyło się pierwsze powakacyjne zebranie członków Zarządu oraz osób prowadzących lub opiekujących się sekcjami UTW.
Tematem spotkania było przedstawienie planu inauguracji roku akademickiego 2019/2020 oraz planu pracy , jaki chcemy zrealizować w kolejnych miesiącach.
Omawiane były tematy wykładów, spotkań, wycieczek i bieżące sprawy w sekcjach.
Sekretarz
Krystyna Kozłowska
Foto: galeria Wykl. i.....
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////