WYKŁADY, UROCZYST. i inne


 

W dniu 19 lutego 2021 r.odbyło się spotkanie Zarządu UTW z Radą Słuchaczy.

Tematem spotkania była rezygnacja  dotychczasowej przewodniczącej Rady Słuchaczy , kol. Mieczysławy Pierzchalskiej  , z pełnionej funkcji .                                                                                                                                          Obowiązki nowej Przewodniczącej Rady Słuchaczy przejęła kol. mgr Anna KARPINA.

 

Kol. M.Pierzchalskiej serdecznie dziękujemy za przewodniczenie Radzie Słuchaczy, życzymy dużo  zdrowia   i  sił do pracy na  pozostałych funkcjach w UTW.

 

                ZARZĄD I RADA SŁUCHACZY UTW

 

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

 

W dniach od 04.09 do 11.09.2020r.  41-osobowa grupa słuchaczy UTW i nie tylko, przebywała w Ośrodku Wypoczynkowym "Saint Holiday" w Mielnie, w ramach wczasów.

Wszystkich uczestników zachwyciło morze, różne każdego dnia z rozśpiwanymi mewami na plaży i nad naszymi głowami.

Wielu z nas było  w okolicznych miejscowościach, np.: w Serbinowie z piękną promenadą , czy w Gąskach z latarnią morską itp.

Byliśmy w Ogrodach Hortulus w Dobrzycy, które mają już 25 lat. Zwiedziliśmy tam ogrody: japoński, francuski, biały, światła, cienia, świerkowy las czy purpurowy i ognia a także zapachowy i wodny. Było ich około 30, m.in. niebiesko-.zólty, zakątek  brzozowy i ogród Antonio Gaudiego, różany itd. Byliśmy zachwyceni i nasyceni pięknem drzew, krzewów i pięknie pachnących kwiatów.

   Ponadto w grupach i pojedyńczo chłoneliśmy morskie powietrze i jod - szczepionkę zdrowia.

Propozycji i możliwości było wiele, było w czym wybierać, ale Covid nie zachęcał a rozsądek często mówił NIE.

Z tego co zwiedziliśmy, zobaczyliśmy, jesteśmy zadowoleni i polecamy tę formę wypoczynku wszystkim, którzy kochają morze, jego piękno i wszelkie walory z zachodami słońca.

      Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna, którzy nam zaufali. Nie byliśmy głodni ani znużeni czy zmęczeni. Było edukacujnie, integracyjnie, atrakcyjnie z zachwytem i z humorem. Widać było , jak brakuje integracji i jak człowiek człowieka smakuje.

     Do zobaczenia na innych szlakach i formach wypoczynku.

 

     P I Ę K N I E    D Z I Ę K U J E M Y !!!!  

 

                          ZARZĄD UTW  w Ostrzeszowie

 

/////////////////////////////////////////////////

         

 

 

 

30 czerwca 2020 r. Zarząd zorganizował dla 80 słuchaczy „Powitanie lata” w plenerze na strzelnicy ostrzeszowskiej. 

                                                                Dziękujemy gospodarzowi obiektu.


Oprawą muzyczną zajął się nasz słuchacz Henryk Gajewski, który stanął na wysokości zadania – dziękujemy.
Humory wszystkim dopisywały, apetyt też, a wszystko w pięknych okolicach przyrody, w szumie drzew, w śpiewie ptaków i pięknej zieleni.

 

Dziękujemy wszystkim za 4 godziny bycia razem, w zabawie, w uśmiechu. 

 

                     

Pamiętajmy: ” Kto wesół, ten długo żyje” – 

 

                                    W. Szekspir.

 

 

                                              Teresa Wojtasik

Foto-galeria

 

///////////////////////////////////////////////////////

 

 

W dniu 17 czerwca 2020 w sali Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie odbyła się uroczystość zakończenia roku akademickiego 1919/20 UTW. Wiadomo, że z racji panujących obostrzeń związanych z epidemią, była ograniczona ilość uczestników.
Uroczystość rozpoczęła prezes UTW Małgorzata Łuczak witając zaproszonych gości i wszystkich zgromadzonych na sali:
- honorową prezes p. Janinę Tarchalską,
- burmistrza Miasta i Gminy w Ostrzeszowie Pana Patryka     Jędrowiaka,
- Starostę Powiatu Ostrzeszowskiego P. Lecha Janickiego,
- Przewodniczącą Koła Emerytów i Rencistów powiatu Ostrzeszowskiego Panią Wiktorię Mak i wszystkich zgromadzonych na sali.

 

Uczciliśmy minutą ciszy słuchaczy, którzy odeszli od nas w tym roku akademickim.


Prezes Małgorzata Łuczak odczytała sprawozdanie z działalności Zarządu UTW z roku akadem.2019/20 oraz kalendarium szczegółowych działań.
Pani Prezes podziękowała opiekunom sekcji oraz studentom pomagającym Zarządowi w organizacji imprez, prowadzeniu kroniki oraz strony internetowej.

 

Następnie zajęli głos zaproszeni goście dziękując słuchaczom za całoroczną pracę, życząc miłego wypoczynku, udanych wakacji i wręczając kwiaty na ręce Pani Prezes. Było też małe co nieco, czyli na słodko i śpiewnie wraz z zespołem „Jesienne róże”, który umilał nam nasze spotkanie.


Na zakończenie spotkania zostały podane komunikaty o dalszej działalności UTW.

 

                                             Małgorzata ŁUCZAK

 

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

 

W dniu 28 lutego 2020 r. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrzeszowie wysłuchali wykładu na temat „ Osobą człowiek staje się w dialogu z drugim/ innym”, który wygłosił prof. dr hab. Maciej Manikowski, filozof i teolog z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, ostrzeszowianin, absolwent naszego Liceum Ogólnokształcącego.
Na początku wykładowca nawiązał do myśli filozoficznej Martina Heideggera, który uznał, że technika zmniejszyła odległości między ludźmi, ale nie stworzyła bliskości. Człowiek w swoim myśleniu często skupia się raczej na budowaniu pojęć, idei, a drugi – inny zostaje uprzedmiotowiony, wpisany w odpowiednie tryby, w których tkwi. Profesor skierował uwagę słuchaczy na filozofię dialogu, która stara się odzyskać antropologię. Wspomniał także, że człowieka określają trzy dziedziny: biologia, psychologia i socjologia.                                                                            Najważniejsze jednak jest aby zadać sobie pytanie: kim jest dla nas drugi człowiek? Często traktujemy go jak wroga, bo nic o nim nie wiemy. Musimy się od niego zdystansować, spojrzeć na niego z innej perspektywy, dostrzec, że on jest taki jak my.
Wykładowca podkreślił , że najważniejsze to wejść z drugim człowiekiem w relację. Płaszczyzny relacji to: nasza otwartość, brak uprzedzeń, system wartości, który posiadamy oraz wyjście naprzeciw. Ta relacja powoduje zmianę w myśleniu, że bez „ty” nie ma „ja”. Człowiek musi wyjść do drugiego, bo z nim właśnie buduje siebie. Człowiek staje się osobą tylko w relacji z drugim, chociaż innym, bo każdy ma w sobie niepowtarzalność. Bez zmiany naszego myślenia o drugim człowieku nie zrozumiemy siebie. Profesor w swoim wykładzie nawiązywał do myśli różnych filozofów, przykładów z literatury i filmu. W sposób jasny i klarowny przedstawił podstawy dialogu między ludźmi.
Licznie zgromadzeni słuchacze w wielkim skupieniu wysłuchali wykładu, bo temat był bardzo aktualny i niezwykle ważny. Nie można wznosić murów, należy budować mosty i pozbyć się nastawienia, że drugi jest naszym przeciwnikiem. Bo przecież relację człowiek – człowiek charakteryzuje związek dialogiczny - więc po prostu - rozmawiajmy.

 

                                                                   Krystyna Pilarczyk.

 foto-galeria

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

 "Sztuka jest pośredniczką w wypowiadaniu niewypowiedzianego” –               J.W.Goethe


                10-lecie Sekcji Plastycznej UTW.


W dniu 22.02.br. razem z młodymi zdolnymi artystami z Pracowni Plastycznej OCK z okazji 20-lecia jej istnienia, świętowali tez seniorzy z UTW w ramach 10-lecia Sekcji Plastycznej.
Trzeba przypomnieć, że inicjatorką powstania tej sekcji UTW była Pani Janina TARCHALSKA – 12-letni prezes tej uczelni, a instruktorem sekcji od początku jest Pani Elżbieta LUBIŃSKA.


Jest to mała kameralna grupa ludzi kochających piękno przyrody, architekturę „swojej małej ojczyzny „ ,z wrażliwością w sercach.
Obecnie swoje marzenia na płótno przelewają:                    M. Grochowina, S. Kramarczyk. S. Krowicka, D. Sokołowska, M. Staniszewska, K. Szlafke ( opiekun grupy z ramienia UTW), N. Śliwińska, K. Wojtasik.
W tej grupie była też koleżanka, ŚP. Cz. Cwojdzińska, która została w serach słuchaczy UTW.


Zarząd UTW postanowił przedłużyć jubileusz 10-lecia o kilka dni, spotykając się z tej okazji w Klubie Senior+BRATEK 25 lutego br. z grupą „artystów”, by powspominać początki ich działań i zapytać każdego z osobna: skąd ta pasja?, czy to marzenie z dzieciństwa?, czy dojrzała decyzja w starszym wieku?


Wznosząc toast i smakując jubileuszowego torta, wspomnieniom nie było końca.
Prezes Małgorzata ŁUCZAK życzyła naszym artystom kolejnych pięknych jubileuszy i żeby nie zatracili tego światła piękna jakie noszą w sobie. Bo chodzi o to, „by uchwycić nieprzemijające w tym, co przemija” wg Vincenta van Gogha.
W imieniu słuchaczy UTW gratulujemy pięknej pasji.

                                                                                             

                                    Teresa Wojtasik

 

foto-galeria sekcji plast.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

 

MIŁOŚĆ DODAJE OTUCHY JAK PROMIEŃ SŁOŃCA PO DESZCZU” – W.SZEKSPIR


WALENTYNKI w UTW


14 lutego br. w sali UM i Gm. miało miejsce spotkanie WALENTYNKOWE słuchaczy UTW (60 0sób).
Życzenia złożyła prezes Małgorzata ŁUCZAK, życząc wszystkim dużo miłości do siebie nawzajem, rodziny, przyjaciół, wnuków, przyrody, itp.
Na akordeonie przygrywała nam kol. Miecia Piotrowska będąc jednocześnie bawiącą nas i śpiewającą piosenki o miłości w różnych jej odcieniach. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze z piosenką na ustach i poezją znanych i lubianych poetów: B. Leśmiana, H. Poświatowskiej, M. Jasnorzewsiej-Pawlikowskiej, ks. H.Twardowskiego.
Był toast „za miłość”, coś na słodko. Jednym słowem: śpiewnie , z humorem i z nadzieją, że „miłość potrafi znaleźć drogę tam, gdzie nie ma nawet ściezki” – wg Eurypidesa.
Dziękujemy wszystkim, którzy w tym dniu zechcieli być z nami.


                                                                 W imieniu Zarządu – Teresa Wojtasik

foto-galeria

 

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

 

W dniu 24.01.2020r gościliśmy słuchaczy UTW ze Słupeckiego.Pokazaliśmy im piękne zakątki naszego miasta..Wybór był trudny, bo czasu było niewiele.Wybór padł na Klasztor Sióstr Nazaretanek,Muzeum Regionalne im. WŁ.Golusa, Basztę, I Farę.                                                                      Wydawałoby się, że Ostrzeszów niby nie duże wielkopolskie miasteczko, to w rzeczywistości pełne historycznych miejsc.            Po naszej małej ojczyżnie, gości oprowadzali: Siostra Zakonna, P. Mirosława Rzepecka i Proboszcz Fary.                                Serdecznie dziękujemy naszym przewodnikom.


                           Prezes UTW. Małgorzata Łuczak.

Foto-galeria

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

 

Pięknie dziękujemy, za gościnę w Ostrzeszowie, słodkości, stworzenie atmosfery, wszechstronną pomoc oraz piękny prezent.


Zapraszamy do rewizyty, mamy nadzieję, że do tego czasu będziemy już w nowej siedzibie.


W załączeniu przesyłam kilka fotek na pamiątkę.


                             Pozdrawiam 

   

                          Prezes Słupskiego UTW Bronisław Kawa

FOTO: galeria

 

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrzeszowie kłania się swoim sympatykom i przyjaciołom oraz słuchaczom W Nowym 2020 Roku życząc dobrego, bogatego w zdrowie i wiedzę roku.
Tak powitała wszystkich Małgorzata ŁUCZAK – Prezes UTW.

To nasz piąty wykład ( 10 styczeń br.)w roku akademickim 2019/2020. Edukowaliśmy historycznie i prawniczo a teraz zdrowotnie, pt.: „ Jelita, to twój drugi mózg – jak o nie zadbać”
Aby zachować nasze jelita w dobrej kondycji, należy pamiętać aby być dalej od negatywnych emocji, stresu, które nie służą jelitom. Nie jedzmy też emocjonalnie słodyczy, jelita tego nie znoszą.
Pamiętajmy, że wszechobecny strach, gniew i smutek odbijają się niekorzystnie na pracy naszych jelit, np. gniew to intensywniejsza praca żołądka. Neuroprzekaźniki przenoszą te emocje do naszego mózgu, zatem nie czujemy się komfortowo.
Robiąc zakupy czytajmy etykiety, wybierajmy produkty niekoniecznie tańsze, skupmy się na produktach o mniejszej szkodliwości.
Nie żałujmy sobie owoców, warzyw – źródło cennego błonnika.
Żyjemy w zatrutym i wciąż zatruwanym środowisku, zatem potrzebujemy „wymiatacza” jelit czyli błonnika, który syci, ale nie tuczy – skarb dla odchudzających się osób. Na podłożu błonnikowym rozwija się korzystna flora bakteryjna produkująca witaminy z grupy B itp.
Aby utrzymać florę bakteryjną w dobrej formie, nie żałujmy sobie zsiadłego mleka, maślanki, naturalnego kefiru, kwaszonej kapusty, żurku czy zakwasu buraczanego, to niezastąpione probiotyki.
Należy pamiętać, że coraz mniej mamy miejsc do uprawiania roślin. Ziemia jest wyjałowiona, nie mamy ogródków jak kiedyś 20-30 lat temu, gdzie rosła zdrowa marchew, którą mogliśmy otrzeć i zjeść, podobnie było z owocami prosto z drzewa – bez chemii.
Dlatego chroniąc nasze jelita należy korzystać również z suplementacji, diet, i tak: Chlorofil w płynie – oczyszcza nasz organizm i odżywia komórki, a błonnik mający włókna rozpuszczalne oczyszcza naszą wątrobę i dobrze sobie radzi z cholesterolem. Włókna nierozpuszczalne błonnika czyszczą nasze jelita.
Reasumując , błonnik wchłania wodę, więc powoduje pęcznienie resztek pokarmowych, a to przyśpiesza naturalny odruch. Musimy pamiętać, że mieszkańcy naszych jelit – bakterie, których mamy miliony, ważą od 1,5 - 2 kg – mogą być naszymi wrogami lub przyjaciółmi ze względu na ich wkład jakościowy oraz na to, jak o nie dbamy.
Słuchając wykładu trenerów szkolenia w zakresie zdrowego stylu życia w prawie ok.100 osób, otarliśmy się o wiele pojęć i sposobów jak dbać o zdrowie jelit. Jedno jest pewne – jestem tym co jem, co wchłaniam, a to co mam w jelitach wpływa również na mój mózg, moją psychikę.
Pięknie dziękujemy naszym prelegentom - p. mgr Katarzynie Duńskiej i Zbigniewowi Mamysowi, a naszym słuchaczom i sympatykom mówimy do zobaczenia 28 lutego br. na kolejnym wykładzie.

                                                                                                             Teresa Wojtasik

 

FOTO - Galeria

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

 

W dniu 10 grudnia 2019r. , w restauracji „KATRINA”, zostało zorganizowane „Spotkanie Wigilijne” słuchaczy Uniwersytetu III Wieku.

 

W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście w osobach: Burmistrza M i Gm. Ostrzeszów p. P. Jędrowiaka, Wicestarosty Powiatu p. A. Mickiewicza, dyr. PCPR p. B. Powąski , przew. PKEiR p. W. Mak.
Na wstępie Prezes UTW p. M. Łuczak przywitała przybyłych gości i słuchaczy i zaprosiła do wspólnej wieczerzy wigilijnej. Podano przepyszny barszczyk z pasztecikiem, kapustę z grochem, rybę i pierogi.


Chór „Jesienne róże” zaśpiewał kilka kolęd i pastorałek. Wszyscy zgromadzeni również zaśpiewali kilka kolęd.


Uroczystość przebiegła w miłej, sympatycznej atmosferze.
Wszystkim słuchaczom serdecznie dziękujemy za przybycie i miłą atmosferę spotkania.

 


                                Zarząd UTW

FOTO-galeria

 

/////////////////////////////////////////////////

 

 

Dzisiaj, tj. 29 listopada br. studenci UTW wysłuchali wykładu na temat PRAWA SPADKOWEGO (sporządzanie testamentu).


Wykładowcą był dr nauk prawniczych p. Maciej Kowalczyk wraz z żoną Aleksandrą, która 13 grudnia na wykładzie przedstawi nam temat:"POSTĘPOWANIE SPADKOWE".


Serdecznie dziękujemy za przybycie i przedstawienie nam ciekawych i szczegółowych informacji w tym zakresie.

 

                              Sekretarz: Krystyn Kozłowska

 

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

"Jesienne Róże"
"Jesienne Róże"

 

 

 

Dnia 15 listopada 2019 r w sali Starostwa Powiatowego odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku za rok akademicki 2018/2019.

 


1. Gości powitała i przedstawiła program posiedzenia, Prezes UTW- Małgorzata Łuczak.


2. Zespół UTW- Jesienne Róże zaśpiewał dwie piosenki.


3. Jednym z ważnych punktów obrad , było przedstawienie sprawozdania finansowego za miniony rok akademicki, zawierający podstawowe informacje o rocznej działalności Stowarzyszenia.


4. Pani Prezes przedstawiła sprawozdanie z działalności UTW.


5. Kolejnym punktem programu, był krótki wykład kol. Anny Karpiny na temat : Psycho-edukacji.


6. Przewodnicząca Rady Słuchaczy – Mieczysława Pierzchalska przedstawiła sprawozdanie z działalności Rady.
7. Kolejno osoby opiekujące się sekcjami, składały sprawozdania z działalności swoich sekcji, a mamy ich aż 22.


8. Mieczysław Mądry przedstawił sprawozdanie Komisji Rewizyjnej


9. Edward Stempniewicz oświadczył, że nie wpłynęły żadne skargi do Sądu Koleżeńskiego.


10. W wolnych głosach padła propozycja, aby wszystkie sekcje otrzymały dofinansowanie z UTW do swojej działalności.


11. Podjęto uchwały dotyczące przyjęcia sprawozdania za rok akad. 2018/19 oraz przyjęcia sprawozdania Komisji Rewizyjnej.


12. Na koniec podano bieżące komunikaty.


                                  Na tym zebranie zakończono

 

 

                                     Sekretarz – Krystyna Kozłowska

 

foto-galeria

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

 

 

                           "SENIORALIA" WIERUSZÓW 


W piątek 8 listopada br. odbyły się już po raz piąty Senioralia Regionu Wieruszowskiego. Nasze UTW z Ostrzeszowa wzorem lat ubiegłych, został również zaproszony na uroczystość, z czego się bardzo cieszymy.
Senioralia są okazją do prezentacji twórczości i dorobku osób starszych w różnych dziedzinach, a także formą integracji ,nawiązywania znajomości, przyjaźni i wymiany doświadczeń.
Na scenie z naszego Uniwersytetu zaprezentowały się następujące grupy:
- Zespół "Jesienne Róże", który zaśpiewał 3 piosenki,
- Zespół Teatralny, który przedstawił scenkę z filmu "Noce i Dnie" oraz fragment poematu "Pana Tadeusza"
- Zespół Taneczny" Roztańczone", który zatańczył walca Barbary z filmu "Noce i Dni oraz poloneza z filmu "Pan Tadeusz.",
- Sekcja Rękodzieła,  która jak zwykle zaskoczyła pomysłami i starannością wykonania różnych przedmiotów'
- Sekcja Plastyczna -przedstawiła obrazy namalowane różnymi technikami-wszystkie piękne.
Gwiazdą przeglądu był kabaret MASZTALSCY, który rozbawił do łez całą publiczność.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za trud i wysiłek włożony w przygotowania do występów,za ekspozycje prac plastycznych i rękodzieła a p. Stanisławowi za wykonanie zdjęć.

 

                                                                                                     Sekretarz
                                                                      Krystyna Kozłowska

Foto-galeria

 

 

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

VIVA SENIOR
VIVA SENIOR

 

W piątek 25. 10. br. Słuchacze UTW miło spędzili czas na Międzynarodowych Targach Poznańskich, biorąc udział w rozmaitych wydarzeniach, jakie obfitowała jubileuszowa X edycja targów ViVa Senior 2019. Po uroczystym powitaniu, rozstrzygnięty został konkurs ViVa Wielkopolski Senior.
Cieszymy się i jesteśmy zaszczyceni że nasza koleżanka Maria Stajszczyk, została laureatką tego właśnie konkursu, organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego za ponadprzeciętną postawę na rzecz seniorów, realizowaną w wielkopolskich społecznościach lokalnych. Składamy serdeczne gratulacje
Targi były podzielone na 4 bloki tematyczne
- aktywność-zagadnienia związane z turystyką, sanatoria i uzdrowiska ,kluby seniora, hotele i pensjonaty, uroda i styl, sport i rekreacja
- zdrowie-prezentacja produktów i usług dostosowanych do potrzeb seniora- produkty prozdrowotne, środki pielęgnacyjne, rehabilitacja, zdrowa żywność, placówki lecznicze
- wiedza- część poświęcona edukacji i rozwojowi, UTW, szkoły językowe, komunikacja i nowe media, finanse i ubezpieczenia
- otoczenie-temat bezpiecznego domu i spraw związanych z pomocą w życiu codziennym, miejskie domy pomocy społ., placówki opiekuńcze, domy seniora.
Uczestnicy targów mieli m. in. możliwość przygotowania sadzonek z liści różnych roślin, poznawali różne gatunki roślin zielarskich i spróbowali oryginalnej brazylijskiej kawy
W strefie sportowo-tanecznej goście mogli uczestniczyć w zajęciach gimnastycznych, obejrzeć pokaz zumby i tańca.
Na koniec odbył się koncert obdarzonej niezwykłą silą wyrazu i czarującą osobowością G Brodzińskiej. Zaśpiewała utwory ze światowego repertuaru oraz polskie piosenki lat 20-tych i 30-tych
Dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczki za punktualność, zdyscyplinowanie i dobry humor.

 

                                                                                        Sekretarz UTW
                                                                                Krystyna Kozlowska

Foto:galeria

 

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

 

 

 

18 października 2019 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego odbyła się inauguracja roku akademickiego 2019/2020 STOWARZYSZENIA UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU. Na początku zabrzmiała pieśń Gaudeamus igitur w wykonaniu Chóru 50+, po czym Prezes UTW Małgorzata Łuczak powitała zaproszonych gości i licznie zgromadzonych słuchaczy. Po części oficjalnej, nastąpiło uroczyste ślubowanie 13 nowo przyjętych kandydatów, którzy otrzymali z rąk burmistrza legitymacje studenckie.                                                                                  Podczas inauguracji przedstawiony został program nowego roku akademickiego. Spośród zaproszonych gości, głos zabrali : Burmistrz UMiG P. Patryk Jędrowiak, Starosta Powiatu Lech Janicki, przedstawiciel PWSZ w Kaliszu P. Zbyszko Szmaj oraz Prezes PZER i I P . Wiktoria Mak.                                            Goście składali najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich Słuchaczy UTW oraz podziękowania za zaangażowanie w życie publiczne, społeczne i kulturalne.
Teresa Wojtasik przedstawiła 22 sekcje zainteresowań i osoby prowadzące lub opiekujące się sekcjami. Zespół JESIENNE RÓŻE zaśpiewałał 3 piosenki o tematyce powstańczej, które nawiązywały do tematu wykładu.

 

 Wykład inauguracyjny prowadziła P. Aneta Franc- autorka książek o Powstaniu Wielkopolskim: "Wojna nie była kobietą", "Skromni bohaterowie"," Czas młodości, czasem wojny".                                                                                       Na koniec inauguracyjnego spotkania przekazane zostaly bieżące komunikaty.

 

Dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie, złożone życzenia i kwiaty, a naszym Słuchaczom za uśmiech, ciepłe słowa i liczny udział w uroczystości.

 

 

                                                             Sekretarz   

 

                                                                                                                                                            Krystyna Kozłowska

 

foto- galeria

 

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

                          rok akademicki 1918/19

 

 

 

Dnia 24 września br. przy słonecznej pogodzie słuchacze UTW żegnali lato. 

 

Spotkanie odbyło się na Strzelnicy, gdzie przy muzyce i tańcach, humory dopisywały.

 

Dziękujemy Bractwu Kurkowemu, a szczególnie P. Romanowi za udostępnienie obiektu

 

                                                                     Sekretarz UTW

 

                                                                                       Krystyna Kozłowska

Foto galeria

 

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

 

 

W piątek 20.09.br.odbyło się pierwsze powakacyjne zebranie członków Zarządu oraz osób prowadzących lub opiekujących się sekcjami UTW.

 

Tematem spotkania było przedstawienie planu inauguracji roku akademickiego 2019/2020 oraz planu pracy , jaki chcemy zrealizować w kolejnych miesiącach. 

Omawiane były tematy wykładów, spotkań, wycieczek i bieżące sprawy w sekcjach.

 

                                                           Sekretarz

                                                   Krystyna Kozłowska                     

Foto: galeria Wykl. i.....

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////                                                      

 

 

Uroczystość zakończenia roku akademickiego 2018/2019 już za nami.


We wtorek 25.06.br. w Restauracji Eldorado odbyło się już ostatnie spotkanie słuchaczy UTW, podsumowujące rok akademicki.


Na początku , zaproszonych gości powitała Prezes Małgorzata Łuczak, a sprawozdanie z działalności UTW przedstawiła Wiceprezes Teresa Wojtasik.
Były podziękowania za aktywność i zaangażowanie na rzecz Stowarzyszenia. Szczególnie zasłużeni : P Janina Tarchalska, P. Leokadia Krawczyk-Radzikowska, P. Krystyna Pilarczyk, P. Czesław Drzazga, P. Mieczysława Pierzchalska - otrzymali dyplomy i statuetki, które wręczał P. Burmistrz Patryk Jędrowiak.
Oprawę muzyczną podczas uroczystości, prezentował zaprzyjaźniony Zespół Muzyczny z Gminnego UTW w Gołuchowie.


Dziękujemy Wszystkim słuchaczom i przybyłym gościom .

 

                                Do zobaczenia w październiku.

 

                                                          sekretarz Krystyna Kozłowska

 

FOTO-galeria wykłady i uroczystości

 

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

We wtorek 04.06.br. przy pięknej słonecznej pogodzie, odbyła się wycieczka do Kórnika, Rogalina i Puszczykowa. Zamek Kórnicki zachwyca bogato zdobionym wnętrzem, od pięknych drewnianych podłóg , po bogate zdobienia sufitów.Zobaczyliśmy wiele ciekawych przykładów magnackiego stylu bycia i życia. w Rogalinie natomiast zobaczyliśmy przepiękny zespół pałacowo-parkowy. Zwiedzaliśmy piękne komnaty z oryginalnym wyposażeniem, należące do rodu Raczyńskich. Na uwagę zasługuje muzeum z galerią malarstwa jak i rozległy park z trzema dębami - Lechem, Czechem i Rusem. Na koniec,pojechaliśmy do muzeum, poświęconego życiu i twórczości podróżnika Arkadego Fiedlera.
Wycieczka była bardzo udana, a uczestnikom serdecznie dziękujemy za punktualność , dobry humor i śpiew, który towarzyszył nam zarówno w jedną, jak i drugą stronę podróży.

                                     

 

                                         Sekretarz Krystyna Kozłowska

 

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

 

 

Dnia 03 06.2019 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego, odbyła się konferencja dotycząca CHOROBY ALZHEIMERA Z PERSPEKTYWY LEKARZA I OPIEKUNA. Wykładowcami byli członkowie Wielkopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera.
Wykład był otwarty i nie tylko skorzystali z niego nasi słuchacze UTW, ale i mieszkańcy Ostrzeszowa i okolic.
Dowiedzieliśmy się m. in. jakie są objawy choroby, która jest podstępna i może się rozwijać nawet 20 lat wcześniej przed jej ujawnieniem.
W Polsce, notuje się ok. 1/2 mln.osób chorych na Alzheimera.
Osoby starsze szczególnie powinny zadbać o:
- aktywność fizyczną
- pozbycie się nałogu palenia tytoniu
- prawidłowe odżywianie
- nie zaleca się przyjmowania suplementów diety ( wit. B , E, multiwitaminy )
- udział w życiu społecznym
- unikanie nadwagi i otyłości
Wykład był obszerny, ciekawy i pouczający.
Bardzo dziękujemy organizatorom czyli Starostwu Powiatowemu za zorganizowanie tak potrzebnej konferencji, oraz wykładowcom Wielkopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera z Poznania.

 

                                                              Sekretarz- Krystyna Kozłowska

 

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

"Akcja"
"Akcja"

 

 

             "OD PRZEDSZKOLA DO SENIORA”


Pod takim tytułem miało miejsce spotkanie integracyjne w dniu 20 maja 2019 b.r. dzieci z Przedszkola nr 6 im. Misia Uszatka i Przedszkola nr 1 „Bajkowa Jedyneczka” w Ostrzeszowie. Dzieci pod czujnym okiem swoich pań zaprezentowały się śpiewnie, tanecznie i kolorowo.
Ponadto na scenie kinoteatru wystąpiły: Otylia i Izabela Kozłowskie w pięknie zainscenizowanych piosenkach.
Gimnastycznie ćwiczyła grupa młodzieżowa „AKCJA” p. Marty Haladyn ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Ostrzeszowie.
Po wystąpieniu dzieci i młodzieży przyszedł czas na seniorów. Zaprezentowała się „BIESIADA” pod kierownictwem p. Piotra Niesobskiego. Duże brawa zebrała grupa taneczna naszego UTW „ROZTAŃCZONE” w dwóch pięknych tańcach – tancerki płynęły po scenie z wdziękiem i gracją.
Całość spotkania w myśl, że muzyka łączy pokolenia zakończył chór UTW – 50+ pod kierownictwem p. Aleksandry Marszałkowskiej.
Nie zabrakło tez stosownych strof poezji.
Serdecznie dziękujemy p. Burmistrzowi M I Gm. p. Patrykowi JĘDROWIAKOWI za przybycie na naszą imprezę.
Pięknie dziękujemy również dyr. OCK p. A.Derewieckiemu za udostępnienie sali obsługi technicznej.
Z serca dziękujemy wszystkim występującym oraz naszym sympatykom, przyjaciołom i słuchaczom. W imprezie wzięło udział ponad 100 osób w tym ponad 70 dzieci .Mamy cichą nadzieje, że to początek naszej pięknej integracji, ale i współpracy.


„Któż by to wiedział, że czas leci
Gdyby nie lustro – gdyby nie dzieci” – J. Sztaudynger

 

                                    Wiceprezes UTW Teresa Wojtasik

 

FOTO - Galeria

 

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

WYKŁAD
WYKŁAD

 

 

Dnia 10 maja w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego , odbył się 9 -ty już wykład pt. NATUROTERAPIA. Prelegentem była P. Monika Gralińska.


Naturoterapia, to leczenie które odbywa się wyłącznie środkami naturalnymi, mogą to być m.in. zioła, olejki eteryczne, środki homeopatyczne, akupunktura, fizykoterapia, masaże. Była stosowana już w starożytnym Egipcie i Chinach, opierając się na założeniu ochrony energii życiowej. Nie oznacza to ,że nie mamy korzystać z nowoczesnych metod leczenia i specjalistycznej aparatury.
Znaczną część wykładu P. Monika poświęciła refleksoterapii stóp. Jest to leczniczy masaż, polegający przede wszystkim na ucisku konkretnych punktów ludzkiego ciała. Celem refleksoterapii jest oddziaływanie na pacjenta, dzięki któremu odzyska on fizjologiczny stan- czyli zdrowie.


Dla nas seniorów to terapia znana od lat, tylko zapomniana lub też pomijana, dlatego częste spotkania w miłym gronie na zebraniach grup sekcyjnych to najlepsze lekarstwo na chandrę lub złe samopoczucie. 

 

W tym celu organizujemy m.in. spotkania integracyjne , a najbliższe odbędzie się już 20 maja br. w OCK o godz. 10:30 na które serdecznie zapraszamy.

 

 

                                     Sekretarz Krystyna Kozłowska

 

 

Foto-galeria

 

//////////////////////////////////////////////////////

 

nasza ekipa wycieczkowa
nasza ekipa wycieczkowa

 

 

 

Oprócz wykładów i zajęć w sekcjach, mamy czas na wycieczki. W czwartek 04.04.2019 r. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrzeszowie, odwiedzili Łódź.. Pani Przewodnik pokazała nam najciekawsze miejsca ul. Piotrowskiej m.in. słynną ławeczkę Tuwima. Byliśmy w Papugarni, gdzie ptaszki siadały na ramionach i mogliśmy z bliska je oglądać. W Palmiarni mogliśmy podziwiać wiele gatunków roślin, następnie zasiedliśmy w wygodnych fotelach w Planetarium, oglądając ciekawy spektakl pt.” Na skrzydłach marzeń”. Ostatnim miejscem była oczywiście Manufaktura. W drodze powrotnej autobus rozbrzmiewał piosenką i humorem za sprawą naszego przewoźnika P. Grzegorza Janickiego. Wszystkim uczestnikom wycieczki dziękujemy za punktualność i dobry humor.

 

                                                              Sekretarz UTW   K.Kozłowska

 

Foto:galeria

 

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 


"Sprawne ręce, sprawne nogi, sprawne plecy=sprawne ciało- czyli jak się trzymać po 60-tce"


to tytuł wykładu,który dzisiaj prowadziła dr n.med. P. Marta Jokiel dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrzeszowie.. Fizjoterapeutka dała nam wiele cennych porad, w tym, jakie ćwiczenia wykonywać, szczególnie rano po wstaniu z łóżka, to tylko 15 min. ale jakże ważne dla własnego ciała. Dziękujemy Pani Marcie za ciekawy i pouczający wykład, mający na celu poprawić swoje samopoczucie, wzmocnić poszczególne grupy mięśniowe oraz poprawić sprawność fizyczną.
                                                                                                   

                                          Sekretarz UTW     K Kozłowska

 

Foto:galeria

 

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

UTW Gołuchów
UTW Gołuchów

 Dnia 25 marca.2019 r. pod patronatem Burmistrza      Miasta i Gminy Ostrzeszów, p.Patryka Jędrowiaka         ,odbyło się 

 

 

  Spotkanie Integracyjne "PORA SENIORA"   

 

z piosenką i humorem, którego organizatorem był Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrzeszowie. 

Zaproszeni goście z różnych UTW: Kalisz, Kępno, Wieruszów, Odolanów, Gołuchów i Zespoły Biesiadne:  "JESIENNE  RÓŻE", "ROGASZANIE", "WRZOS" (ok.260 osób) prezentowali swój dorobek artystyczny: śpiewali piosenki, tańczyli i tryskali humorem. Zawarliśmy nowe znajomości, wymieniliśmy doświadczenia i po prostu się polubiliśmy.

W holu OCK mogliśmy podziwiać wystawę rękodzieła i malarstwa naszych słuchaczy. 

Chór 50+ z UTW Ostrzeszów pod kierownictwem p. Aleksandry Marszałkowskiej , jak przystało na gospodarza, zaśpiewał ostatni .                                          Nasze koleżanki zadbały o to, aby nikt nie odszedł głodny, serwując kawę, ciasto, chleb ze smalcem, kiszone ogórki i zupę gulaszową.

 

Specjalne podziękowania kierujemy do Chóru z Liceum Ogółnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie pod kierownictwem Stanisława Sztukowskiego, który uświetnił nam spotkanie .

 

Wszystkim osobom, zaangażowanym w zorganizowanie tak dużego przedsięwzięcia składamy serdeczne podziękowania.


       Zarząd UTW, Sekcja Chór 50+ i Rada Słuchaczy

Foto-galeria

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

 

Dnia 15 .03.br. odbył się już kolejny wykład pt." Popularyzacja muzyki kiedyś i dziś." Wykładowcą był miłośnik muzyki dawnej i nie tylko, mgr Witold Pelka.


Wśród licznie zebranych słuchaczy UTW, przywitał nas Zespół Muzyki Dawnej JUBILO. Młodzi ludzie, ubrani w stroje z dawnych epok, grali na fletach, a znany nam już Oskar, zaśpiewał starodawną pieśń.


Wykładowca objaśnił nam, w jaki sposób możemy popularyzować muzykę:
- poprzez -edukację (wykłady, prelekcje, kształcenie artystyczne)
- upowszechnianie ( koncerty, spotkania,wykorzystanie mediów)
- animacje ( projekty, działania na rzecz danej społeczności


Pan Witold, przedstawił nam również cele popularyzacji muzyki
 - aby zmienić jakość życia
-  ewangelizować- znaleźć drogę do Boga
-  edukować w kierunku artystycznym
-  zachować tożsamość narodową
-  promować kulturę wyższą
-  poszukiwać drogi artystycznej
Prelegent opowiadał o wielkich kompozytorach :- Vivaldim, który był księdzem i tworzył muzykę,
-  św.Filipie Neriuszu,który organizował spotkania łączące modlitwę, muzykę ze  śpiewem, stąd nazwa oratoria. Założył zgromadzenie księży oratorianów (Filipinów),
- Józefie Seidlerze- polskim Mozarcie z XVIII w.
- Stanisławie Moniuszko-kompozytorze, którego w tym roku będziemy obchodzić dwusetną rocznicę urodzin,
Usłyszeliśmy również rodzaje popularyzacji muzyki w czasach popkultury
są to: - nagrania, płyty, nuty
- radia
- telewizja, internet
Nasi słuchacze zapewne pamiętają trzech sławnych tenorów:Luciano Pavarottiego. Josea Carrerasa, czy Placido Domingo.


Naszym polskim największym śpiewakiem operowym  był Jan Kiepura.
Nasz wykładowca mgr Witold Pelka, jest również od 2008 r. pomysłodawcą i konferansjerem dobroczynnych koncertów pt." PERŁY W KORONIE" ,które odbywają się w kościele klasztornym.


Bardzo dziękujemy za ciekawy i pouczający wykład.


                                                              Sekretarz K Kozłowska

 FOTO-galeria

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////Dnia 7 marca 2019 r. słuchacze UTW wraz z koleżankami z Koła Emerytów, świętowali Dzień Kobiet w Sali Bankietowej przy Mleczarni.


Gości powitała i złożyła życzenia wiceprzewodnicząca Teresa Wojtasik, a sekretarz Krystyna Kozłowska przedstawiła program artystyczny.


       Podano pyszny obiad, a godzinę później  p.Katarzyna Walas-kosmetolog,  opowiedziała nam jak być piękną i pewną siebie w każdym wieku.                                                                  Pokazała produkty kosmetyczne firmy Mary Kay, które mogłyśmy testować na swojej skórze, za co bardzo dziękujemy.


Zainteresowanie było duże do tego stopnia, że nasze koleżanki postanowiły powtórnie zaprosić p. kosmetolog, ale już w mniejszym gronie.


Podczas pokazu kosmetyków, serwowana była kawa i ciasto.

 

Na koniec, dla umilenia spotkania, zaśpiewały wokalistki Ostrzeszowskiego Centrum Kultury Otylka i Iza Kozłowska.

 

Spotkanie upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze.

 

Dziekujemy!!!!!!!

 

 

 

                                                                                             Sekretarz K.Kozłowska

 

FOTO-galeria

 

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

DZIEŃ BABCI I DZIADKA
DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 

 

           

 Dnia 21 stycznia w BRATKU , Rada Słuchaczy zorganizowała

 

                       Dzień Babci i Dziadka

 

 

 Zebranych gości przywitała i złożyła życzenia Przewodnicząca Rady Słuchaczy Mieczysława Pierzchalska, do życzeń dołączyła Wiceprzewodnicząca RS Maria Pilarek i Prezes UTW Małgorzata Łuczak.

 

Na zaproszenie odpowiedział swoją obecnością Burmistrz P. Patryk Jędrowiak,

składając wszystkim

 

             Babciom i Dziadkom

 

najlepsze życzenia zdrowia i pociechy z wnucząt.


Była kawa, ciasto, cytrusy i cukierki. Nie zabrakło również przekąsek

w postaci pysznego chleba ze smalcem i ogórkiem.


Spotkanie umilał nam śpiew naszego CHÓRU"Jesienne Róże"

wraz z grą na akordeonie niezastąpionej P. Mieci.

Do śpiewu dołączyli wszyscy biesiadnicy i razem w miłej i wesołej atmosferze spędziliśmy nasze święto.

 

                             Sekretarz - Krystyna Kozłowska

FOTO -galeria

 

 

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

 

Dnia 11.01.2019 r. w Sali Starostwa Powiatowego odbył się wykład na temat : Zasłabnięcia, udary, nadciśnienie- jak pomóc?

 

Prelegentem był Ratownik Medyczny Konrad Pierzchalski.


Wydaje nam się, że w chwili zasłabnięcia osoby poszkodowanej, nie możemy nic zrobić, nie znamy jej, boimy się , a właściwie nie nadajemy się do tego. Nic bardziej mylnego, po wysłuchaniu wykładu mamy zupełnie inny obraz i chęć niesienia pomocy potrzebującym.

Ratownik przedstawił nam schemat udzielenia pierwszej pomocy w zakresie:


1/ Zasłabnięcia-mieliśmy możliwość wykonania na manekinie sztucznego  oddychania
2/  Zadławienia- uderzenia dłonią między łopatki
3/  Udary- schemat FAST( twarz, ściśnięcie rąk, mowa,czas)
4/  Zawały-objawy
5/  Epilepsja- padaczka- jak się zachować
6/  Cukrzyca- hipoglikemia i hiperglikemia
7/  Oparzenia-chłodzenie w temp. pokojowej
8/  Odwodnienie-biały nalot na języku


To tematy które w bardzo przystępny sposób przedstawił nam młody, przystojny Ratownik Medyczny Konrad Pierzchalski

 

                                                                                Sekretarz UTW

 

                                                                             Krystyna Kozłowska

 

Foto: Galeria

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

WIGILIA/2018
WIGILIA/2018

 

18.12.2018 r.

 

w Restauracji Eldorado w Ostrzeszowie,

odbyło się

SPOTKANIE WIGILIJNE

dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wśród zaproszonych gości byli:

-honorowa  prezes-Janina Tarchalska,

-burmistrz MiG Ostrzeszów- Patryk Jędrkowiak

- przewodnicząca Komisji Gosp.Komun. i Rolnictwa-Krystyna Rajska,

- prezes Zarządu Powiatowego PZERiI -Wiktoria Mak.


Prezes Małgorzata Łuczak

przywitała słuchaczy i gości,

składając ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE ŻYCZENIA

Sekcja Kulturalna przedstawiła krótki program bożonarodzeniowy

w wykonaniu koleżanek: Krystyny Szlafke, Teresy Wojtasik i Krystyny Pilarczyk.

 

Kolędy śpiewał Zespół Biesiadny- Jesienne Róże, do którego dołączyli uczestnicy Wigilii, a było ich ok.130 osób.

Specjalne życzenia złożył burmistrz, zapewniając o swojej otwartości i życzliwości dla seniorów.

Kuchnia Restauracji Eldorado zapewniła przepyszne potrawy wigilijne oraz ciasto i kawę.


Były życzenia, wypowiadane wzajemnie serdeczności uczestników,

wspólne kolędowanie i zadowolenie, że możemy spotkać się w miłej atmosferze.

 

                                 Sekretarz - Krystyna Kozlowska

 

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

ANIELSKIE INSPIRACJE
ANIELSKIE INSPIRACJE

 

WYKŁAD NR 4 - 14. 12. 2018 r.

 

NIEBIAŃSKIE INSPIRACJE - PROF. MACIEJ ADAMSKI


Dziś gościł u nas profesor Maciej Adamski.

Jego wykłady zawsze są niezwykłe.

Dziś mówił o Aniołach, które są uosobieniem cnót i niewinności.
Anioły są dla nas Światłem,

są wsparciem i są czymś więcej:

nadzieją, że nasze modlitwy,

westchnienia i marzenia o duchowości odnajdują sens.


Ludzie wierzą, że sprawują nad nami piecze,

dbają o nas i naszych bliskich,

pomagają nam podjąć ważne życiowe decyzje.

Anioły potrafią nastroić nas pozytywnie.

Rozpalają w nas płomień miłości tak,

że ogrzewa serce nasze i naszych bliskich.

 

Anioły dla naszego prelegenta są tak oczywiste,

jak drzewo rosnące za oknem.

Mówił nam , że od kiedy jest mu dane odczuwać inne energie,

odbierać ich obecność,

kwestia kontaktu i obcowania z Aniołami

przestała być rozważana jako wiara.


Tym pięknym filozoficznym wykładem uzmysłowił nam ,

że liczy się tylko to co dziś i teraz.

Ważna jest miłość i ludzie .

Potrzebny jest spokój i pozytywne nastawienie do drugiego człowieka.


A później zaczął swój koncert.

Jeszcze do teraz brzmi mi w uszach i sercu ta piekna melodia.

Jego tybetańskie instrumenty poprzez swoje dźwięki

wyciszają rozkołataną duszę,

wprowadzają spokój.

Poza tym , ten koncert pięknie współbrzmiał ze słowami,

które wypowiedział wcześniej.

Dobrze , że zagościł u nas przed świętami.


Dziękujemy Panie Profesorze za ten cieplutki wykład

i życzymy świąt, gdzie Anioły zajmą szczególne miejsce.


Notkę sporządziła Małgorzata Staniszewska

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

30 listopada - wyklad
30 listopada - wyklad

 

WYKLAD NR 3

 

W dniu 30 listopada 2018 r.

 

w Sali Sesyjnej

odbył się wykład prowadzony przez

dr Krzysztofa Majera pod tytułem -TŁUMACZ WYCHODZI Z CIENIA.

 

Dr Majer jest tłumaczem literatury pięknej

oraz tekstów naukowych.

Zajmuje się przekładem literackim,

ale głównie specjalizuje się we współczesnej literaturze

północno-amerykańskiej.

Dwukrotnie otrzymał nagrodę Literatury na Świecie -

  w 2015 roku za przekład Listów Allena Ginsberga

i w 2017 r. za przekład Depesz Michaela Herra.

Jest doktorem w Zakładzie

Literatury Amerykańskiej Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Łódzkiego.


Wykładowca mówił,

że tłumaczenie podobne jest m in. do pieniędzy-ile dostanie,

tyle musi wydać, sam tłumacz utożsamia się z grą aktora,

pianisty czy dyrygenta, który musi oddać przekaz.

Tłumaczenie, to robota delikatna dla cierpliwych i wytrwałych,

mało kto czyta tak wnikliwie jak tłumacz,

bo też nie ma innego wyjścia, jeśli chce zrobić dobrą robotę.

Po przeczytaniu książki,

często myślimy o bohaterach, o autorze, niejednokrotnie zapominamy o przekładzie,

ale dr. Majer w sposób przystępny uzmysłowił nam,

jak wielka i odpowiedzialna jest rola tłumacza.

 

Notatkę sporządziła -Krystyna Kozłowska

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Przegląd UTW w Wieruszowie
Przegląd UTW w Wieruszowie

W piątek ,

 

16 listopada 2018 r.

 

w Wieruszowskim Domu Kultury

odbywały się IV Senioralia Regionu.


To przegląd twórczości osób dojrzałych.

Na scenie królowała muzyka,poezja i taniec.


Obok władz UTW z Wieruszowa,

był również starosta i burmistrz miasta.

Panowie dziękowali i gratulowali pomysłu na aktywizację

i integrację seniorów.
Wydarzeniu towarzyszyły stoiska wystawiennicze

z pracami rękodzieła, malarstwa.

Jak zawsze organizatorzy zadbali o pyszny poczęstunek-

czyli coś dla duszy i dla ciała.


Na IV Senioraliach zaprezentowało się 18 grup artystycznych

z regionu-ok 300 osób.


Na uroczystość zostali zaproszeni również seniorzy

z naszego ostrzeszowskiego UTW.
Swój dorobek zaprezentowały następujące sekcje:
- rękodzieła,
- malarska,
-Chór 50+,
- taneczna.


Prezentacje były bardzo różnorodne.

Nie zabrakło mnóstwo wzruszeń i serdecznych uśmiechów.


Nasz Zespół Taneczny- "Roztańczone" zdobył zaszczytne 3 miejsce .

To naprawdę wysoka lokata.

W końcu prezentowało się aż 18 grup.


Uroczystość zakończył wspaniały występ

ukraińskiego zespołu Głosy Aniołów.

Następnie zostały wręczone podziękowania, dyplomy i nagrody.

 

Sekretarz UTW Ostrzeszów

i jednocześnie uczestniczka imprezy - Krystyna Kozłowska

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

DELEGACJA UTW- SKLADAJĄCA KWIATY
DELEGACJA UTW- SKLADAJĄCA KWIATY

11 listopada 2018 r.

w SETNĄ

ROCZNICĘ

ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI

wszyscy mieszkańcy naszego kraju hucznie obchodzili to wielkie święto.


W Ostrzeszowie jak zwykle troszkę inaczej.

W ciągu dnia miasto było ciche, wyludnione.

Sprawiało wrażenie, jakby wszyscy się gdzieś wyprowadzili.
Dopiero gdy słońce schowało się za horyzontem,

zapadł mrok, drzewa szumiały w ciemnościach,

pod osłoną nocy rozpoczął się koncert

w OCK pt. KONCERT PATRIOTYCZNY” NIEPODLEGŁA”


W tym roku był to szczególnie piękny koncert.

Ten połączony , wielopokoleniowy chór miał ogromną moc.

Sala kinowa wypełniona była po brzegi.

Krótkie wystąpienie miał również

burmistrz naszego miasta Mariusz Witek.


Po koncercie zainteresowani udali się

na OSTRZESZOWSKI RYNEK.

Tam po raz drugi ośpiewaliśmy hymn, ,

wysłuchaliśmy przemówień , podsumowano grę miejską.

Złożyliśmy kwiaty pod tablicą ,

która upamiętnia naszych bohaterów.

Później z pochodniami ruszyliśmy w pochodzie,

który kierował się pod pomnik Lilijki Harcerskiej ,

a dalej do kościoła , gdzie odbyła się msza św. za OJCZYZNĘ.


Oczywiście słuchacze UTW

czynnie uczestniczyli w tych wieczornych uroczystościach.

 

Notkę sporządziła - Małgorzata Staniszewska

Galeria- uroczystosci

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

10 LISTOPADA
10 LISTOPADA

 

WYKŁAD NR  2

- 10 LISTOPADA 2018 R

 

 

10 listopada w Kobylej Górze

około 30 naszych słuchaczy
SPOTKAŁO SIĘ W CWINT Z MEDYCYNĄ I KOSMOSEM

 


Zaprezentowano wyniki dziesięcioletnich badań medycznych",

której głównym celem jest poszerzenie

wiedzy na tematy chorób alergicznych,

procedur diagnostycznych, sposobu postępowania i leczenia.

 

Podczas konferencji zostały omówienie wyniki badań

dotyczące zachorowalności dzieci na choroby alergiczne,

które od wielu lat są prowadzone w powiecie ostrzeszowskim

przez dr Ewę Duczmal z Centrum Medycznego Alergo-Medica

i prof. Annę Bręborowicz z Kliniki Pneumonologii,

Alergologii Dziecięcej

i Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W części dotyczącej kosmosu

mogliśmy zapoznać się m.in. z najnowszym spojrzeniem

na ewolucję gwiazd.


Notkę - sporządziła Małgorzata Staniszewska

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

ZEBRANIE WALNE
ZEBRANIE WALNE

W dniu 9 listopada

w Sali Starostwa Powiatowego

odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze

za okres od września 2015 r. do października 2018 r.


Po wszystkich sprawozdaniach

odbyła się część najważniejsza – czyli wybór
- nowego Zarządu,
-Komisji Rewizyjnej,
-Sądu Koleżeńskiego .


Nad całością czuwał prawnik

- dyr OCK- p. Artur Derewiecki,

a przewodniczącą zebrania była nasza koleżanka Krystyna Rajska.


Nie zabrakło ciepłych słów, podziękowań, miłych słów i gestów .

Podziękowaliśmy za współpracę naszemu burmistrzowi

i pracownikom UMiG.

Pogratulowaliśmy burmistrzowi elektowi.

Mamy nadzieję, że współpraca będzie układać się równie dobrze.

Nasz burmistrz oraz p. Zbyszko Szmaj

podziękowali ustępującemu Zarządowi.
Zawsze  jest tak , że gdy coś się kończy ,

coś innego się zaczyna. Można by powiedzieć …upływa szybko życie.


NOWY ZARZĄD
1. Prezes UTW – Małgorzata Łuczak
2. Wiceprezes – Anna Adamusiak
3. Wiceprezes – Teresa Wojtasik
4. Sekretarz - Krystyna Kozłowska
5. Skarbnik- Halina Woźniak
6. Członek – Stanisława Kramarczyk
7. Członek- Anna Jokiel

KOMISJA REWIZYJNA
1. Mieczysław Mądry
2. Elżbieta Wysok
3. Wiesława Ławecka

SĄD KOLEŻEŃSKI
1. Kazimiera Głąbiak
2. Elżbieta Pawlak
3. Edward Stempniewicz

Nowemu Zarządowi życzymy wielu sukcesów,

ciekawych, nowych inicjatyw, wytrwałości i cierpliwości w pracy

ze studentami oraz w Stowarzyszeniu.

 

Notkę sporządziła – Małgorzata Staniszewska

GALERIA- WYKŁADY I UROCZYSTOŚCI

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

INAUGURACJA 2018/19
INAUGURACJA 2018/19

 

WYKŁAD NR 1

 

8 października 2018
w sali OCK
w Ostrzeszowie
odbyła się
INAUGURACJA
ROKU AKADEMICKIEGO 218/19
Po odśpiewaniu przez chór 50+ pieśni GAUDEAMUS,

zabrał głos burmistrz oraz zaproszeni goście.


Później nowi słuchacze złożyli ślubowanie

i otrzymali legitymacje,

które łączą naszą elitarną grupę.


W TYM MIEJSCU MOGLIŚMY STWIERWDZIĆ,

ŻE ROK AKADEMICKI 2018/19 ZOSTAŁ OTWARTY


Następnie nasza koleżanka Barbara Ambroży

wygłosiła wykład pt.

"POLSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁOSCI"

Temat dopełniła Małgorzata Staniszewska

recytacją koncertu nad koncertami

- czyli KONCERTEM JANKIELA - ADAMA MICKIEWICZA


Uroczystość zakończyła

"ORKIESTRA DĘTA BON BOSKO Z MARSZAŁEK' -

która ubarwiła spotkanie pięknymi , patriotycznymi utworami.

 

Serdecznie dziękujemy prelegentce,

panu burmistrzowi i gościom

za ciepłe słowa inauguracyjne,

dyr OCK za udostepnienie sali,

a Wam Drogie koleżanki i koledzy życzymy,

abyśmy po tym roku jubileuszowym

byli pełni optymizmu i nadziei,

bardziej twórczy,

aby każdy znalazł tu coś dla siebie i dla swojej działalności.


Prezes – Małgorzata Staniszewska

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 ROK AKADEMICKI 2018/19

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

TEŻ TAM BYLIŚMY
TEŻ TAM BYLIŚMY

Zespół taneczny

i chór "50+"

z UTW OSTRZESZÓW

 

wystąpił na

POWIATOWYCH DOŻYNKACH

w DORUCHOWIE

Było miło , wesoło i na bogato....

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

SPOTKANIE 7 UNIWERSYTETÓW Z POŁUDNIOWEJ WIELKOPOLSKI
SPOTKANIE 7 UNIWERSYTETÓW Z POŁUDNIOWEJ WIELKOPOLSKI

W dniu 13 sierpnia 2018 r.

w Ostrzeszowskim Centrum Kultury

mieliśmy zaszczyt gościć( z resztą po raz pierwszy od 15 lat)

6 UTW z Południowej Wielkopolski.

Mimo wakacji przyjechali do nas :
- UTW Kalisz
-UTW Jarocin
-UTW Kępno
- UTW Gołuchów
-UTW Ostrów WLKP
UTW- Odolanów


Gospodarzem spotkania był uniwersytet z Ostrzeszowa.


Każdy z uniwersytetów mógł

w najatrakcyjniejszy dla siebie sposób,

zaprezentować i pokazać swój dorobek.

Było wesoło, śpiewnie i tanecznie.


Później spotkaliśmy się przy słodkim poczęstunku.


Organizatorem spotkania był Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu.
Wielkie ukłony dla naszego Burmistrza. Ale….. polecamy się na przyszłość.


Panie Burmistrzu!
Takie spotkania bardzo integrują ludzi.

I to my - czyli słuchacze UTW

z Ostrzeszowa

bardzo chcielibyśmy być organizatorem takich spotkań.

Ale bez wsparcia Zarządu Miasta – NIE DAMY  RADY!!!!


Należy o nas pamiętać… także po wyborach!!!!!
A to już niedługo.....


Każdy kto zasiądzie w fotelu burmistrza
MUSI PAMIĘTAĆ,

ŻE GRUPA SENIORÓW JEST CORAZ LICZNIEJSZA

I NIE MOŻNA JEJ POMIJAĆ

LUB O NIEJ ZAPOMINAĆ.
BARDZO O TO PROSZĄ

WSZYSCY SENIORZY Z OSTRZESZOWA I OKOLICY……


W imieniu Zarządu UTW
Prezes - M. Szymoniak Staniszewska

galeria - wykłady i uroczystości

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

SCENKA NA PODST. "NOCY I DNI"
SCENKA NA PODST. "NOCY I DNI"

 

JUBILEUSZ 15 LECIA UTW


Pierwsza część programu miała miejsce w sali OCK
Po części oficjalnej naszego spotkania

zaprosiliśmy przybyłych na montaż słowno-muzyczny pt.


„MIŁOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ”


Program został wyreżyserowany

i przedstawiony przez słuchaczy UTW.
Oprócz tekstów własnych

wykorzystaliśmy cytaty z książki Bruno Ferrero

oraz utwory Małgorzaty Hillar,

Marii Konopnickiej, Henryka Bardijewskiego.


Gościnnie w programie wystąpiły:
- ZUMBA- dziecięca

oraz Ostrzeszowska Drużyna Harcerek im. Jadwigi Falkowskiej- JAGA


Drugą część spotkania kontynuowaliśmy w „Eldorado”

przy suto zastawionych stołach i dźwiękach muzyki.


Było naprawdę elegancko, profesjonalnie, gustownie. 

W końcu był to dostojny jubileusz. Jak coś robić , to musi być pięknie.

 


DZIĘKUJEMY GOŚCIOM ZA LICZNE ŻYCZENIA,

SPONSOROM,

RESTAURACJI ELDORADO,

DIDŻEJOWI

 i WSZYSTKIM MIESZKAŃCOM OSTRZESZOWA,

KTÓRZY ZNALEŹLI CZAS , ABY SPĘDZIĆ Z NAMI

TO WAŻNE DLA NAS ŚWIĘTO.

 

W imieniu zarzadu-

prezes UTW - Małgorzata Szymoniak-Staniszewska

 

 //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

mgr MARIANNA POWĄZKA
mgr MARIANNA POWĄZKA

WYKŁAD NR 8

 

20 kwietnia 2018 r. 

w SALI STAROSTWA

 

prelegentka - przewodnicząca RP p. Marianna Powązka

przeniosła nas w czasie, do naszych dziecięcych lat. Bardzo dokładnie przedstawiła  nam postać

- Mariana Falskiego - autora  Elementarza naszego pokolenia,

który  wpisany jest  w historię naszego powiatu.

 

(ALA I AS WE WSPOMNIENIACH)

 

Wykład był bardzo ciekawy, ponieważ prelegentka

włączyła nas wszystkich do czynnego udziału w zajęciach .

Czytaliśmy teksty z naszych elementarzy,

pisaliśmy w zeszytach przypominając sobie  kaligrafię.

Siadałyśmy w starych, drewnianych  ławkach ,

śpiewaliśmy nasze dawne szkolne  piosenki.

 

Ten czar wspomnień długo pozostanie w naszej w pamięci.

Serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas,

za to, że mogliśmy choć na chwilę wrócić do naszych dziecięcych lat.

DZIĘKUJEMY

 

GALERIA- WYKLADY

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

 

mrg inż. Mariusz Okulski
mrg inż. Mariusz Okulski

 

5 WYKŁAD W ROKU AKADEMICKIM 2017/18

 

12 stycznia –

godz. 17.00

w SALI "STAROSTWA "

 

odbył się wykład

Zachowanie wartości majątku w czasie

i jego przekazywanie.

 

Prelegent- Mariusz Okulski

 jak zawsze do wykładu był świetnie przygotowany.

Temat przedstawił ciekawie i merytorycznie .

Mówił o spadkach,

darowiznach, składnikach majątku, o prawach spadkobiercy.

 

ŚLICZNIE DZIĘKUJEMY ZA CIEKAWY WYKŁAD

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

 

 

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE
SPOTKANIE OPŁATKOWE

Bóg znów się nam rodzi…
a moc zła truchleje.


Nawet gdy już wiary w dobro nam zabrakło,
W życzeniach świątecznych mówić to będziemy –
Żeby była miłość, życzliwość i pokój,
Żebyśmy umieli wznieść się nad podziały…

 


Okres świąteczny skłania nas do refleksji nad własnym życiem,

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia , są znakomitą okazją,

aby pojednać się z bliźnim, spędzić więcej czasu z rodziną

i cieszyć się miłością innych , mieć wokół przyjaciół.


Dlatego w imieniu Zarządu

z okazji tych ważnych świąt dla każdego Polaka i chrześcijanina

składamy Wam Drogie Koleżanki i Koledzy

szczere życzenia-

zdrowia, pokoju, Bożej Radości i Miłości .

Wierzymy, że Nowonarodzone Dzieciątko

pobłogosławi nam i naszym rodzinom

nie tylko w tym dniu, ale także w Nowym Roku.

Niech w każdym dniu 20018 r.

będzie nam dane odnaleźć miłość, szczęście ,

radość i satysfakcję z każdego przeżytego dnia.

 

galeria- wykłady i uroczystości

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

JOLANTA SZWALBE- 1.12. 2017 r,
JOLANTA SZWALBE- 1.12. 2017 r,

 

4 WYKŁAD W ROKU AKADEMICKIM 2017/18

 

1 grudnia 2017 r.

 

odbył się wykład
pt. " Rozwijaj się póki sił i czasu"
Wykładowcą była - p. Jolanta Szwalbe.


W czasie prelekcji podpowiadała słuchaczom,

jak radzić sobie w trudnych chwilach,

gdzie szukać motywacji do działania,

jak rozwijać swoją wrażliwość,

jak odnaleźć radość i sens życia,

jak znaleźć swoją misję na tym świecie,

aby życie na każdym etapie było radością.


Prelegentka wypowiada się bardzo swobodnie,

humorystycznie, dzieliła się z słuchaczami

swoją radością życia.


Powiedziała np.
Amerykanin kupuje butelkę whisky i idzie na ryby.
Francuz kupuje butelkę wina i jedzie na plażę.
Polak bierze butelkę moczu i pół dnia spędza w przychodni(coś w ty jest)


NO I JAK TU NIE LUBIĆ TAKICH WYKŁADÓW.

                                  Notatka- Małgorzata Staniszewska

galeria- wykłady i uroczystosci

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

25 LISTOPADA 2017 r.
25 LISTOPADA 2017 r.

W dniu 25 listopada

 

gościliśmy

w Wieruszowskim Domu Kultury
na

WIERUSZOWSKICH SENIORALIACH,

 

w czasie których odbył się przegląd artystyczny .


Był to piękny dzień- występy,

zabawa, poczęstunek, przemiłe rozmowy.....

                                            -INTEGRACJA.

Z frekwencji wynika, że takie spotkania są potrzebne.


Nasz UTW reprezentowały sekcje:


-ŻYWEGO SŁOWA,
- KRAWIECKA
-PLASTYCZNA,
- RĘKODZIEŁA,
-CHÓR „JESIENNE RÓŻE”


Zajęliśmy drugie miejsce

- czyli po raz pierwszy byliśmy na pudle. To miłe.


Jednak

najpiękniej dziękujemy za zaproszenie UTW w Wieruszowie.


Dziękujemy za wspaniałą organizację,

za przemiłą atmosferę, po prostu za przepiękną sobotę.


GALERIA- WYKŁADY I UROCZYSTOŚCI.


Notka – prezes UTW – Małgorzata Szymoniak-Staniszewska

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

BEZPIECZNY SENOR-młodszy aspirant Magdalena Handziu oraz aspirant Patryk Moś
BEZPIECZNY SENOR-młodszy aspirant Magdalena Handziu oraz aspirant Patryk Moś

 

3 WYKŁAD W ROKU AKADEMICKIM 2017/18

 

 

W dniu 17 listopada

 

w sali STAROSTWA odbył się wykład pt.

 

BEZPIECZNY

 

SENIOR

 

Prelegentami byli - młodszy

aspirant Magdalena Handziuk

oraz aspirant Patryk Moś.

Wydawać by się mogło,

że ludzie w naszym wieku, wiedzą wszystko

o bezpieczeństwie. I taka prelekcja niewiele wniesie. I  to błąd....

 

Był to wspaniały duet prelegentów - ich logiczne oceny sytuacji,

zdroworozsądkowe porady, kreatywna postawa,

nieszablonowe wypowiedzi zachwyciły wszystkich.

 

Świadczy o tym fakt, że po skończonym wykładzie

nasi słuchacze otoczyli ich  kręgiem

i nadal zadawali różne pytania związane z tematem.

 

To co robią , wykonują z pełnym zaangażowaniem.

Są to odpowiedni ludzie, na odpowiednim  stanowisku.

 

 Mamy nadzieję, że większość z nas zakupi czujnik czadu

PN-EN50291-1 - świetny prezent pod choinkę, bo często ratuje życie.

 

ŚLICZNIE DZIĘKUJEMY IM ZA TO,

ŻE NAS ODWIEDZILI

I PRZYPOMNIELI NAM - JAK POWINNIŚMY DBAĆ

O SWOJE ZDROWIE I ŻYCIE.

                                                                                Małgorzata Staniszewska

galeria- wykłady i uroczystości

 

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

CHÓR UTW- 50+
CHÓR UTW- 50+

"11 listopada - czas wolności, czas pamięci..." -

 

Słuchacze UTW w Ostrzeszowie

godnie uczcili

ŚWIĘTO NIEPOLEGŁOŚCI.


Już w 10 listopada kilkoro  z nas

wzięło udział w panelu dyskusyjnym
"Śladami Powstańców
Wielkopolskiej

Ziemi Ostrzeszowskiej”


To przedsięwzięcie miało celu przybliżyć nam

historię Powstania Wielkopolskiego
na naszej ziemi oraz próbę odpowiedzi na pytanie,
jak możemy dbać o pamięć historyczną o tych wydarzeniach i ludziach.

 

Sekcja dyskusyjna wśród swojego grona 

przybliżyła temat Józefa Piłsudskiego

marszałka , polityka, męża stanu,

najważniejszego z "ojców-założycieli" II Rzeczpospolitej.

Jakim człowiekiem był prywatnie?

Kim były kobiety, które kochał i które wywarły wpływ na jego życie?.....

 


W dniu 11 listopada w OCK miał miejsce

koncert pieśni patriotycznych.

Po odśpiewaniu hymnu, przemowie burmistrza 

p.Mariusza Witka

zaśpiewały chóry, którymi dyrygowała

p. Aleksndra  Marszałkowska.

Nasz chór 50+ dwie pieśni śpiewał samodzielnie,

a pozostałe pieśni śpiewał z chórami dziecięcymi

- tworząc chór wielopokoleniowy.


Po koncercie złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem poległych,

a później wzięliśmy udział we MSZY ŚWIETEJ ZA OJCZYZNĘ

 

Pamiętamy, że współczesny patriotyzm

nie musi koniecznie oznaczać dla nas poświęcenia,

ofiary krwi, czy dokonywania dramatycznych wyborów.

Współczesny patriotyzm to szacunek do historii

i kultury, symboli narodowych,

języka polskiego,

pielęgnowanie pamięci o naszych bohaterach

i ważnych wydarzeniach w dziejach naszej Ojczyzny,

to w końcu nasza codzienna,

sumienna praca, szczególnie, gdy wykonywana jest

na rzecz mieszkańców - zarówno całej Polski,

jak i tych małych, samorządowych Ojczyzn.

 

Notatkę sporządziła

w imieniu Zarządu UTW

Małgorzata Szymoniak- Staniszewska

 

                                  Galeria- uroczystości

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

WIDEOKONFERENCJA-BOLESŁAW PIETRZYK
WIDEOKONFERENCJA-BOLESŁAW PIETRZYK

 

2 WYKŁAD W ROKU AKADEMICKIM 2017/18

 

 

W dniu 21 października

uczestniczyliśmy

w niezwykłym wykladzie w Kobylej Górze.


(K. Norwid)
"Bo piękno na to jest, by zachwycało"


Nie mogło nas tam zabraknąć.
8 godzin spędzonych z ludźmi z ogromną wiedzą i pasją

upłynęło jak jedna chwilka.
Zachwycaliśmy się pięknem Stworzenia .

To nie był zmarnowany czas..

Niech żałują Ci,

których  dziś z nami nie byli(mimo zaproszeń)
Prócz ciekawych wykładów

dotyczących Kosmosu, Słońca, ewolucji gwiazd, próżni,

materii, antymaterii

byliśmy świadkami ciekawych doświadczeń

i eksperymentów z ciekłym azotem i helem.
Uczestniczyliśmy w wideokonferencji z naukowcami w Genewie.

 

Naszym przewodnikiem po CERNie był profesor Bolesław Pietrzyk.


Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Piotrowi Duczmalowi

za zaproszenie słuchaczy naszego uniwersytetu

na wspaniały piknik naukowy.

Mogliśmy przez te kilka godzin spotkać się z przepięknym światem wiedzy i nauki.

 

 

Prezes Zarządu UTW
Małgorzata Szymoniak -Staniszewska

galeria - wykłady i uroczystości

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

DZIEŃ SENIORA
DZIEŃ SENIORA

18 października

 

delegacja słuchaczy UTW

była zaproszona

do Dziennego Domu Pomocy Społecznej „Wrzos”

na Europejski Dzień Seniora.


Tematem przewodnim był „ DOM”


Piękne motto.

Dom to nie tylko mury. Dom to kochani ludzie

- radosne dzieci, kochający się małżonkowie,

najdrożsi rodzice, dziadkowie.

To wieczorne rozmowy, śmiechy milusińskich,

klimat zbudowany latami z naszych serc,

tych małych i tych dużych, gdzie wnętrze pachnie marzeniami.


Ale najcudowniejszy jest ten dom,

gdzie jeszcze zawsze ktoś na nas czeka.

Trzeba to cenić, bo później mogą pozostać tylko wspomnienia....


Po przekroczeniu progów Domu Opieki Społecznej

czuło się ciepły klimat.

Byli tam ludzie, którzy darzyli się wielką sympatią.


Po życzeniach, gratulacjach burmistrza

i szefów różnych organizacji bawiliśmy się wspaniale.

Były śpiewy, tańce, poezja, skecze.

Były to na pewno niezapomniane chwile.


Dziękujemy za zaproszenie, bo to zaszczyt gościć w takim domu.

                                               Prezes Zarzadu UTW

                                              Małgorzata Szymoniak-Staniszewska

galeria -uroczystości

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

INAUGURACJA ROKU 2017/17
INAUGURACJA ROKU 2017/17

1 WYKŁAD W ROKU AKADEMICKIM 2017/18

 

9 października 2017 r.

w sali Ostrzeszowskiego Centrum Kultury

zgromadzili się słuchacze UTW,

sympatycy i co bardzo ważne

- włodarze naszego miasta i zaproszeni goście.

Zawsze jest milej, gdy radość życia można dzielić z innymi....

 

W tym dniu odbyła się

15 już ,  INAUGURACJA

ROKU AKADEMICKIEGO

UNIWERSYTETU TRECIEGO WIEKU
w Ostrzeszowie.


Inauguracja składała się z dwóch części.
Pierwsza część oficjalna to:
- powitanie,

- odśpiewanie pieśni Gaudeamus,
-zainaugurowanie roku przez włodarzy miasta i przybyłych gości,
-ślubowanie nowoprzyjętych słuchaczy
- zarys działań na rok 2017/18 (-przedstawiła prezes - Małgorzatę Staniszewska.)


Druga część uroczystości,

to niezwykle ciekawy i barwny

wykład pani Mirosławy Rzepeckiej

- kierowniczki ostrzeszowskiego muzeum . Wykład pt.
- "Wędrówka szlakiem zabytków architektury sakralnej

Południowej Wielkopolski z Haladynem i Serbeńskim"


JEDNYM SŁOWEM

MOŻNA POWIEDZIEĆ że,

 

ROK AKADEMICKI- 2017/18

 

UWAŻAMY ZA OTWARTY


Serdecznie dziękujemy prelegentce, za bardzo ciekawy wyklad,

panu burmistrzowi i gościom

za ciepłe słowa inauguracyjne,

dyr OCK za udostepnienie sali,

a Wam Drogie koleżanki i koledzy życzymy,

abyśmy po tym roku jubileuszowym

byli pełni optymizmu i nadziei,

bardziej twórczy,

aby każdy znalazł tu coś dla siebie i dla swojej działalności.
                                                                          Prezes UTW
                                                         Małgorzata-Szymoniak - Staniszewska

GALERIA - inauguracja roku..

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 ==============================================================================

 

 

ROK AKADEMICKI 2016 / 2017

 

 

NARODOWE ŚWIĘTO
NARODOWE ŚWIĘTO

"Powiewa flaga gdy wiatr się zerwie
a na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość,
biel to serce czyste
- piękne są nasze barwy ojczyste."

 

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI

3 MAJA

 

-ostrzeszowski festyn z okazji tego dnia.

 

Czynny udział w tym NARODOWYM ŚWIĘCIE

wziął -

 

CHÓR "RETRO"

 

 

                                                                                               Małgorzata Staniszewska

galeria - chór RETRO

 

 //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

profesor ROMAN ZARZYCKI
profesor ROMAN ZARZYCKI

"Każdy ma prawo do własnej opinii,

ale nie do własnych faktów"

 

W dniu

24 kwietnia

profesor Roman Zarzycki

 

wygłosił dla naszych słuchaczy

wykład pt.

 

KLIMAT ZIEMSKI A DWUTLENEK WĘGLA

 

Dowiedzieliśmy się, że energia słoneczna kształtuje klimat,

że dzięki atmosferze powstało życie, że poziom dwutlenku węgla

rośnie wraz z temperaturą.

 

W czasie tego wykładu poszerzyliśmy swoją

wiedzę z dziedziny ekologii.

 

Ślicznie dziękujemy za ciekawą prelekcję.

 

                                                                        Małgorzata Staniszewska

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

mgr WŁODZIMIERZ MUSIAŁ
mgr WŁODZIMIERZ MUSIAŁ

W dniu 5 kwietnia

 

słuchacze naszego UTW

wysłuchali wykładu

 

pt. FENOMEN DZIEDZICTWA  KULTUROWEGO INDII

 

Wykładowcą był emanujący dobrą energią

mgr Włodzimierz Musiał.

 

Magiczne Indie to jego miłość. Był tam ponad 50 razy.

Dlaczego zawsze tam wraca? - bo Indie są mistyczne.

Z pasją opowiadał o obrzędach i rytuałach.

 

Hinduizm rządzi się swoimi prawami-

 

WIARA to KARMAN/ PRZEZNACZENIE

WIERNOŚĆ -to DHARMIE/ OBOWIAZEK

CEL ŻYCIA to MOKSA /WYZWOLENIE

 

Indie mają cztery  matki -

 

MATKA RODZICIELKA

MATKA - INDIA

MATKA - RZEKA GANGES

MATKA - ŚWIĘTA KROWA

 

Ważne dla każdego Hindusa są prawa- 

 

1 ŻYJ I DAJ ŻYĆ INNYM!

 

2.   ŻYJ TU I TERAZ!

 

3.NIE JEST WAŻNE,

BYŚ BYŁ LEPSZY OD INNYCH LUDZI.

 

NAJWAŻNIEJSZE JEST,

BYŚ BYŁ LEPSZY

OD SIEBIE Z DNIA WCZORAJSZEGO.

 

Te myśli są aktuale zawsze, wszędzie i dla każdego

- także dla Europejczyka.

 

 

Ślicznie dziękujemy wykładowcy za ciekawy wykład,

za wprowadzenie nas w inny świat, za usmiech i optymizm.

 

                                             Małgorzata Staniszewska

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

mgr inż. Mariusz Okulski
mgr inż. Mariusz Okulski

 

W dniu 17 marca 2017 r.

 

członkowie UTW
wysłuchali wspaniałego, bardzo ciekawego wykładu

 

pt. „Jak nie dać się oszukać”

 

Wykładowcą był

mgr inż. Mariusz Okulski z Mennicy Wrocławskiej.

 

Mówił o zagrożeniach odwróconej hipoteki, o parabankach,

o rozpoznawaniu prawdziwej biżuterii,

o tym, w jaki sposób rozpoznawać fałszywe banknoty, monety numizmaty.


Na stołach położył wszystko to, o czym mówił.

Mogliśmy przy pomocy zmysłu wzroku i dotyku

sprawdzić prawdziwość słów wykładowcy.

 

Na koniec każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.

Ten bardzo ciekawy i interesujący wykład,

zakończył się małym konkursem,

a nagrodę wylosował nasz kolega – Czesław Drzazga( księgowy UTW)

Nie mogło być inaczej – pieniądz wie, do kogo powinien trafić.

 

Ślicznie dziękujemy wykładowcy

za niezwykle staranne przygotowanie

i za to,

że w tak ciekawy sposób podzielił się z nami swoją wiedzą.

 

                                                               Małgorzata Staniszewska

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

La Cucaracha
La Cucaracha

 

W dniu 6 marca 2017 r.

 

Ostrzeszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

zaprosił słuchaczy oraz mieszkańców
Ziemi Ostrzeszowskiej
Do sali kinowej
Ostrzeszowskiego Centrum Kultury

na program pt.


AKTYWNY SENIOR to ZDROWY SENIOR”


W czasie naszego programu pokazaliśmy,

co naprawdę robimy w czasie zajęć na UTW .

A robimy bardzo, bardzo dużo.

Prócz wykładów mamy około 20 prężnie działających sekcji zainteresowań.

Nie zawsze zachowujemy się konwencjonalnie.


A w skrócie-
-uprawiamy gimnastykę, chodzimy na siłownię, na basen, jeździmy na rowerach, chodzimy z kijkami, jeździmy na wycieczki, recytujemy, piszemy scenki satyryczne, wiersze, uczymy się języków, „dziergamy”, malujemy, szyjemy, śpiewamy, dyskutujemy, świętujemy, odwiedzamy maluchy w przedszkolu….piszemy scenariusze, rozmawiamy o pisarzach, kompozytorach…

 

JEST TO AKTYWNOŚĆ NA WIELU PŁASZCZYZNACH.

AKTYWNOŚĆ, KTÓRA MA WPŁYW

NA ZDROWIE FIZYCZNE I PSYCHICZNE


I to wszystko staraliśmy się pokazać podczas występów artystycznych

oraz obrazów i zdjęć, które w tle uzupełniały słowa.

Goście mogli również na slajdach obejrzeć realizowane działania.


A co tam! Artystom-choćby amatorom- „wypada robić prawie wszystko”.


Pokazaliśmy to podczas-
tańca, scenek satyrycznych, śpiewu, pokazu gimnastycznego, pokazu mody , recytacji…Gościnnie wystąpiły u nas dzieci.

 

Mamy nadzieję, że  seniorzy  dostrzegli, że każdy może   u nas

znależć coś dla siebie.


Program prowadziły- Krystyna Pilarczyk, Barbara Ambroży, Janina Mądra i Małgorzata Staniszewska


Oczywiście były też drobne upominki

dla tych najbardziej zaangażowanych w program-

AKTYWNY SENIOR TO ZDROWY SENIOR.

 

Podziękowaliśmy też naszym instruktorom.

Na końcu programu było wiele ciepłych słów od wiceburmistrza Pawła Uścinowicza.


UMiG Ostrzeszów sponsorował nagrody i upominki dla dzieci.


Dziękujemy mieszkańcom naszego grodu, którzy ten czas spędzili z nami.

Zapewniamy, że od października każdy chętny senior może do nas przyjść,

na pewno znajdzie coś dla siebie. ZAPRASZAMY.

        

                                                          W imieniu Zarządu

                                                          Małgorzata Szymoniak-Staniszewska


Galeria- AKTYWNY SENIOR- występ

(gdy otrzymam płytkę, uzupełnię galerię)

 

 =======================================================================================

SENATOR RP mgr Łukasz MIKOŁAJCZYK
SENATOR RP mgr Łukasz MIKOŁAJCZYK

 

W dniu 17 lutego 2017 r.

 

uchacze UTW mieli zaszczyt gościć

 

Senatora RP

mgr Łukasza Mikołajczyka,

 

który wygłosił dla nas wykład

pt.."Aspekt bezpieczeństwa seniorów

w świecie realnym i wirtualnym"

 

Mówił o konsekwencjach zawierania umów z obcymi osobami, które przychodzą do naszych domów lub do nas dzwonią, aby sprzedać nam rozmaite produkty lub usługi. Przestrzegał przed oszustami, którzy podszywają się pod różne osoby, aby wyłudzić od nas nasze oszczędności. Poruszył zagadnienia z projektu „Polska Przyjazna Osobom Starszym” stworzony przez Senacki Zespół ds. Ochrony Konsumentów we współpracy z Inspekcją Handlową. Podczas wystąpienia omówił również zagrożenia w świecie wirtualnym. Stwierdził, że korzystanie z Internetu staje się uzależnieniem dla coraz większej liczby osób dorosłych, a dzieci traktują komputer jako swojego przyjaciela.

 

Temat przedstawiony został ciekawie, komunikatywnie,

był poparty licznymi przykładami wziętymi prosto z życia.

Wykładowca chciał powiedzieć dużo wiecej, ale czas niestety

nieubłaganie szybko mijał.

 

Serdecznie dziękujemy Panu Senatorowi,

że znalazł dla nas czas

i  przyjął  zaproszenie,

aby wzbogacić  naszą wiedzę o zagrożeniach ,

które czyhają na nas właściwie na każdym kroku.

 

Był to wykład otwarty, wiec prócz słuchaczy UTW

uczestniczyła też w prelekcji

grupa naszych sympatyków, mieszkańców Ostrzeszowa.

Dziękujemy im za przybycie i ponownie zapraszamy .

Dla chętnych zawsze drzwi stoją otworem.

 

Prezes UTW

Małgorzata Szymoniak- Staniszewska

galeria-wykłady

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

.

prof. Maciej Adamski- wykładowca
prof. Maciej Adamski- wykładowca

W dniu 16 stycznia 2017 r.

 

prof. Maciej Adamski

wygłosił dla naszych słuchaczy UTW

wykład pt:

"Stres w życiu człowieka"

 

CO TO JEST STRES???

W potocznym rozumieniu stres oznacza nieprzyjemny stan psychiczny bądź fizjologiczny, związany z napięciem, nadmiernym wysiłkiem, przemęczeniem, bólem, poczuciem beznadziejności.

W rzeczywistości stres jest jednym z wielu stanów psychofizjologicznych organizmu, który pojawia się w odpowiedzi na działanie specyficznych czynników,

zwanych stresorami, i charakteryzuje się zwiększonym napięciem.

Fizjologiczne skutki stresu są odczuwane przez większość ludzi w podobny sposób...

 

Każdy kto chciał poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie,

miał świetną okazję.

Pan profesor posługiwał się językiem zrozumiałym ,

komunikatywnym - za co mu ślicznie dziękujemy.

                                                            Prezes  Zarządu UTW

                                                            Małgorzata Staniszewska

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

WIGILIA UTW
WIGILIA UTW

 "....by narodzony Jezus znów dodał nam ducha-

by przy wspólnym stole i łamaniu chleba,

odeszły w niepamięć wszelkie złe dążenia..."

 

W dniu 17 grudnia

 

na spotkaniu wigilijnym UTW

 nie zabrakło wzruszeń i refleksji.


Wieczerza  rozpoczęła się

życzeniami wygłoszonymi przez prezes UTW.

 

Natomiast przewodnicząca sekcji kulturalnej Krystyna Pilarczyk

wraz z koleżankami przedstawiły

 program  tematycznie związany z tymi świętami.

 

Przepiękne polskie kolędy i bożonarodzeniowe pieśni

długo rozbrzmiewały

przy stołach zastawionych wigilijnymi potrawami .

               

                                                           Małgorzata Staniszewska

 GALERIA - WIGILIA 2016

 

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

wykładowca - PIOTR DUCZMAL
wykładowca - PIOTR DUCZMAL

 

(K. Norwid)
"Bo piękno na to jest, by zachwycało"

To fascynujące, że ponad nami jest coś więcej niż Ziemia.

 

5 grudnia , godz. o 17.00

 

nasi słuchacze UTW,

sympatycy, przyjaciele i wszyscy mieszkańcy naszego grodu

mieli zaszczyt gościć prezesa stowarzyszenia CWiT

 

-p. Piotra Duczmala.


To był niezwykły wykład.

Prowadził go pasjonat - ktoś kto kocha to, co robi.

Ogromna wiedza, doświadczenie i miłość do astronomii

królowała na sali.

Słuchaliśmy z zapartym tchem, oglądaliśmy slajdy,

wychodziliśmy na zewnątrz, aby zobaczyć zjawiska na niebie,

które w danych sekundach miały miejsce.

Dwie godziny minęły jak krótka chwilka.

Choć wykład się skończył,

krąg ludzi otoczył wykładowcę, bo było jeszcze wiele pytań.

 

TEMAT: "W PODRÓŻY DO DWÓCH NIESKOŃCZONOŚCI-

CZYLI O KOSMOSIE I CZASTKACH ELEMENTARNYCH"
to coś niezwykle ciekawego.

Niech żałują ci, którzy wówczas nie byli z nami.

 

Wiemy, że to pan Piotr Duczmal sprawił,

że otarliśmy się o wielką NAUKĘ.

To On przeniósł nas w inny świat, przeniósł nas w nieskończoność.

Ślicznie mu za to dziękujemy.

                                                      W imieniu Zarządu UTW

                                                      prezes Małgorzata Staniszewska

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

11 LISTOPADA
11 LISTOPADA

11 listopada br., w 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości,

słuchacze UTW mogli  czcić święto narodowe na wiele sposobów.

 

O godz. 17.00 w OCK

rozbrzmiewały pieśni patriotyczne śpiewane przez wielki połączony chór.

Śpiewały dzieci z chóru mini JOY , JOY oraz słuchacze UTW pod dyrekcją p. Aleksandry Marszałkowskiej.

 

W tym czasie na  ostrzeszowskim ryneczku

ZHR organizowało  grę miejską.

 

Gospodarzem tego spotkania był komendant hm druh Stanisław Stawski.

Uroczystości kończył pochód z pochodniami i msza św.

 

Wybór należał do Was Koleżanki i Koledzy.

                                                                           W imieniu Zarządu

                                                                                                  Małgorzata Staniszewska

GALERIA -11 LISTOPADA-

----------------------------------------------------------------------------------------------------

mgr Krystyna Rajska
mgr Krystyna Rajska

 10 października 2016 r. 

w Sali Ostrzeszowskiego Centrum Kultury odbyła się

Inauguracja

Uniwersytetu Trzeciego Wieku,

 jak na święto akademickie przystało, była  podniosła.

Uczestniczyły w niej władze Powiatu i Gminy Ostrzeszów.

 

Wykład mgr Krystyny Rajskiej dotyczył

 

1050 ROCZNICY CHRZTU POLSKI 

 

Wręczono 12 legitymacji nowym słuchaczom

oraz zaśpiewał chór UTW,

a koleżanki z sekcji kulturalnej

przeplotły śpiew pięknymi, patriotycznymi wierszami.


Inaugurację otworzyła słynna studencka pieśń „Gaudeamus igitur”, zaprezentowana przez chórzystów.


Potem przyszedł czas na ślubowanie. Później rozbrzmiała sakramentalna fraza „Ślubujemy!”, wypowiedziana przez słuchaczy „ostrzeszowskiej uczelni ”.

 

Burmistrz Mariusz Witek

wraz z wiceprezeską Teresą Wojtasik i sekretarzem UTW Danutą Sokołowską

wręczyli „studentom” legitymacje. Moment ten jak zawsze był bardzo wzruszający.

Spotkanie  prowadziła

prezes UTW Małgorzata Szymoniak-Staniszewska,

która przedstawiła priorytetowe zadania na rok akademicki 2016/17

 

ŚLICZNIE DZIĘKUJEMY NASZEJ KOLEŻANCE KRYSTYNIE RAJSKIEJ ZA CIEKAWY WYKŁAD

                                                                                           Małgorzata Staniszewska

 

 =====================================================================================