”Życie to nie długie wakacje lecz ciągła nauka.
To kim jesteśmy, jest istotniejsze od tego co robimy i co posiadamy”.
Haliny Szwarc –założycielka UTW
W dniu 11 października 50 osobowa grupa podczas wycieczki do Wałbrzycha uczestniczyła w wykładzie w Muzeum Porcelany, które zostało założone w 1908 roku przez Towarzystwo Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej. W 1926 roku opiekę nad Muzeum przejął Zarząd Miejski. Pierwszym etatowym kierownikiem był Friedrich Stelter. Po drugie wojnie światowej zbiory Zabezpieczono a kustoszem powojennym został Marek Sagan. Od 2006 roku Muzeum jest samodzielną instytucją i podlega Gminie Kudow Zdrój.
Zaskoczeniem Wszystkich uczestników wykładu zaskoczyła formą zwiedzania."Systemy Audioguide, czyli tzw. audioprzewodniki dedykowane są wszędzie tam, gdzie doświadczenia wizualne chcemy uzupełnić o warstwę dźwiękową. Dzięki takim rozwiązaniom nie musimy już decydować się na niewygodne kompromisy a wszyscy goście otrzymują jednakowy komfort zwiedzania."
I tak wyposażeni audioprzewodniki udaliśmy się na 40 minitowe zwiedzanie sal, gdzie liczba eksponatów sięga ponad 10 tys. W swojej kolekcji Muzeum posiada zbiory historyczne z manufaktur Niemiec, Czech, Austrii, Danii, Holandii czy Anglii.
Nas zachwyciła Myśnieńska porcelanaz Saksonii. Wspomnę, że początki polskiej porcelany to rok 1804 rok z Ćmielowa. Myślę, że wszyscy wiedzą, że początek produkcji porcelany to Chiny i XIV wiek, potem Japonia. Ponoć najcenniejsza porcelana to rosyjska i można ją zobaczyć w Muzeum - Sant Petesburgu. My jednak kochamy naszą i jest nam przykro, że wiele fabryk zostało zamknięte.
Dziękuje koleżance Teresie za wnikliwy opis wykładu.
Maria Chachuła
Myślą przewodnią wykładu będzie następująca sekwencja ”Jak lekko i z dowcipem brać życia ciężary„
Jolanta Szwalbe jest autorką bardzo inspirujących antologii cytatów. Jej misją jest zachęcać do aktywności, dawać radość, dobrą energię , ale i nadzieję, że można przezwyciężyć najgorszą sytuację w życiu.
Dużo cytuje, ale również opowiada anegdoty i śmieszne historie z życia autorów cytatów.
Oto tytuły niektórych zbiorów Jej autorstwa :
” Myśl i działaj dla przyszłości „
” Złap na zawsze wiatr w żagle „
” Wyrusz w drogę „
i wiele innych
Po wykładzie można będzie zakupić książki Jej autorstwa i otrzymać osobistą dedykację.
Telefon kontaktowy +48 513 061 716
Biuro czynne w każdy piątek - 10:00 - 12:00
(była szkoła podstawowa nr 3/ parter obok Policji)
Nr konta: 96841300001021492520000001
Spółdzielczy Bank Ludowy w Kępnie
Oddział w Ostrzeszowie