W piątek ( pierwszy dzień wiosny 2025) spotkała się SEKCJA LITERACKO -MUZYCZNA by omówić i rozpocząć przygotowania do majowego występu z zaprzyjaźnionymi Uniwersytetami Trzeciego Wieku.
”Życie to nie długie wakacje lecz ciągła nauka.
To kim jesteśmy, jest istotniejsze od tego co robimy i co posiadamy”.
Haliny Szwarc –założycielka UTW
W piątek ( pierwszy dzień wiosny 2025) spotkała się SEKCJA LITERACKO -MUZYCZNA by omówić i rozpocząć przygotowania do majowego występu z zaprzyjaźnionymi Uniwersytetami Trzeciego Wieku.
14 marca 2025 r., w przyjaznej dla nas Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy ,odbyło się spotkanie sekcji zaczytanych. Jako że niedawno świętowałyśmy Dzień Kobiet rozmowy toczyły się o kobietach – piszących i opisywanych. Były „Chłopki” i „Służące” Joanny Kuciel-Frydryszak, głęboko poruszające lektury pokazujące siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie. Były „Akuszerki” Sabiny Jakubowskiej, książka dotykająca tematyki miłości, przyjaźni, roli i praw kobiet na przeł. XIX i XX wieku. Chwilę uwagi poświęciłyśmy książce Ewy Cielesz „Wiedźmy”. W życie głównych bohaterek powieści ingerują - tarot, bioenergoterapia i medycyna alternatywna, a celem jest psychologiczna pomoc drugiemu człowiekowi. Sylwia Ziętek jest autorką, z ogromną pasją napisanej książki „Polki na Montparnassie”. Są to nieznane historie polskich malarek w legendarnej dzielnicy Paryża, kobiet, które burzyły stary świat końca XIX i pierwszej poł. XX w., rozwijały talenty i spełniały swoje marzenia, nierzadko przymierając głodem. „Królowe Mogadiszu”, której autorem jest wyjątkowo mężczyzna – Paweł Smoleński, to książka opowiadająca o trudnym, ale niezwykle odważnym życiu kobiet mieszkających w Somalii, które każdego dnia walczą o przetrwanie dla swoich rodzin. W sferze naszych zainteresowań znalazły się jeszcze dwie wyjątkowe kobiety, żyjące w bardzo od siebie odległych epokach. Świętosława, córka Mieszka I i siostra Bolesława Chrobrego, kobieta niezwykła, wyjątkowa i ambitna, sławna królowa Szwecji, Danii i Norwegii, matka króla Anglii, to bohaterka świetnie napisanych powieści Elżbiety Cherezińskiej –„Harda” i „Królowa”. Natomiast Iwona Kienzler, autorka książki „Prowokatorka. Fascynujące życie Marii Dąbrowskiej” pokazuje autorkę „Nocy i dni” nie jako pomnik narodowej literatury, ale jako pełną namiętności, szukającą szczęścia, kobietę. Dziękuję moim Koleżankom za miłą atmosferę i za czytelniczą aktywność a Paniom Bibliotekarkom za goszczenie nas w ostrzeszowskiej książnicy. Krystyna Pilarczyk
Już od wielu lat działa sekcja pod kierownictwem Elżbiety Pawlak. Przez cały rok słuchacze z UTW uczestniczą w rekreacji na basenie. Tradycją jest, że podczas ferii i wakacji, dzadkowie i babcie przyprowadzają na basen wnuków. Obecnie na zajęcia na basenie chodzi ok 25 osób. Zapraszamy również nowych słuchaczy na te zajęcia: w środę o godz. 9:00 i piątek o godz. 8:00. Korzyści z rekreacji na basenie krytej pływalni: Jedena godzina treningu/pływania na basenie może spalić do 500 kalorii, co przyczynia się do utraty wagi i poprawy kondycji. Ponadto, pływanie wzmacnia mięśnie całego ciała, zwłaszcza pleców, ramion i nóg. To idealna alternatywa dla osób z problemami stawowymi lub kontuzjami.
Maria Chachuła
24 stycznia 2025 r. w gościnnej Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy odbyło się kolejne spotkanie sekcji zaczytanych. Tematem wiodącym była twórczość pisarzy obcojęzycznych. Dyskusja była bardzo intersująca i niezwykle ożywiona. Rozmowy dotyczyły książek: Lucindy Riley – północnoirlandzkiej autorki m. in. bardzo popularnego cyklu powieści „Siedem sióstr”; Kristin Hannah – amerykańskiej pisarki, której powieści, m. in. „Słowik”, „Wielka samotność” czy „Zimowy ogród” stały się bestsellerami; Charlotte Link – pisarki należącej do grona najpoczytniejszych autorów niemieckich; Philippy Gregory – angielskiej autorki powieści historycznych; Izabel Allende – chilijskiej pisarki, zaliczanej do najpopularniejszych współczesnych autorów Ameryki Łacińskiej; Kristin Harmel – amerykańskiej pisarki, która doskonale łączy dramatyczne wydarzenia historyczne z współczesnymi. Koleżanki polecały także inne ciekawe książki poza tematem spotkania. Było zdrowie - Aja Iskra „Za 100 uderzeń serca, jeżeli to możliwe, zawróć” i Michael Moslej „Jelita wiedzą lepiej. Jak zrewolucjonizować sposób odżywiania i zmienić od wewnątrz swoje ciało” oraz historia szpiegowska - John Pomfret „Pozdrowienia z Warszawy. Polski wywiad, CIA i wyjątkowy sojusz”. Bardzo miło było się znów spotkać z osobami, które lubią czytać i które chętnie dzielą się wrażeniami z przeczytanej lektury. Dziękuję i do zobaczenia na następnym spotkaniu.
Krystyna Pilarczyk
6 grudnia 2024 odbyło się, w przyjaznej nam jak zawsze Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy, spotkanie sekcji zaczytanych, w którym uczestniczyły 23 słuchaczki UTW. Tematem naszych rozmów były biografie. Książki biograficzne cieszą się popularnością, ponieważ służą do nauki, ożywiania historii, dostarczania informacji o okolicznościach życia i działalności różnych osób. Ciekawą przedstawicielką polskiej biografistyki jest Agata Tuszyńska. Z jej dorobku pisarskiego przedstawiłam kilka książek: „Oskarżona Wiera Gran”, „Tyrmandowie. Romans amerykański”, „Krzywicka. Długie życie gorszycielki”, „Narzeczona Schulza. Apokryf”, „Rodzinna historia lęku” i „Ćwiczenia z utraty”.
Zebrane panie aktywnie włączyły się do dyskusji o literaturze biograficznej. Bohaterkami polecanych przez nie książek były: Danuta Szaflarska i Anna Przybylska [Gabriel Michalik - „Danuta Szaflarska. Jej czas”; Grzegorz Kubicki, Maciej Drzewicki - „Ania”], Agnieszka Osiecka [Zofia Turowska „Nikomu nie żal pięknych kobiet”] a także księżna Daisy von Pless [Zbigniew Niedżwiecki Ravicz – „Daisy. Błękitna tożsamość”]. Proponowano także książki przedstawiające sławną rodzinę Kossaków [Agnieszka Zakrzewska „Deficyt niebieskich migdałów” i Anna Kamińska „Simona”] oraz jednego z najbogatszych ludzi w historii, przedsiębiorcę i filantropa [Ron Chernow „Tytan. Życie Johna D. Rockefellera”].
Ponieważ spotkałyśmy się w mikołajki, były stosowne akcenty. Basia przygotowała i przedstawiła informacje i anegdoty o św. Mikołaju, a wszystkie panie otrzymały dekoracyjne drobiazgi – złote dzwoneczki i czerwone jabłuszka. Częstowałyśmy się też pysznymi piernikami. Na koniec przekazałyśmy sobie serdeczne świąteczne życzenia. Miło było się spotkać w tym przedświątecznym czasie.
Krystyna Pilarczyk.
Spotkaniem w dniu 24.11.23 sekcja kulturalna UTW rozpoczęła 20. rok swojej działalności. Program zatytułowany słowami L. Staffa "Między mej samotności ścianami czterema" wpisał się w jesienne nostalgiczne klimaty i poruszał sprawy samotności, która nie zawsze musi być depresyjna i dołująca, ale bywa także twórcza i odradzająca. Wszystkie zgromadzone, w liczbie 26, panie włączyły się do dyskusji. Mówiły o własnych doświadczeniach, ale przede wszystkim o swojej aktywności, koleżeńskich spotkaniach i wieloletnich przyjaźniach. Mówiłyśmy także o uważności, o dostrzeżeniu samotnego człowieka obok nas, który może potrzebuje wyciągnięcia do niego naszej ręki. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy. Za gościnne przyjęcie dziękujemy Pani Dyrektor oraz Paniom Bibliotekarkom.
Telefon kontaktowy +48 513 061 716
Biuro czynne w każdy piątek - 10:00 - 12:00
(była szkoła podstawowa nr 3/ parter obok Policji)
Nr konta: 96841300001021492520000001
Spółdzielczy Bank Ludowy w Kępnie
Oddział w Ostrzeszowie